Sabancı'dan sanayiye 275 milyon $

Sabancı Holding Sanayi Grup Başkanı Mehmet Pekarun, altı şirketin yer aldığı sanayi grubunda bu yıl 275 milyon dolarlık yatırım planlıyor. Yatırımlardan aslan payını Kordsa ve Brisa alacak

Bu yılı 7 milyar lira kombine ciro ve yüzde 40'lık kâr artışıyla kapatmayı hedefleyen Sabancı Holding Sanayi Grubu, 275 milyon dolarlık yatırım planlıyor. Bünyesinde altı şirket (Kordsa, Brisa, Olmuksa, Yünsa, Sasa, Temsa) bulunan sanayi grubu, geçen yıl kârlılığı ikiye katlamış. Sabancı Sanayi Grubu Başkanı Mehmet Pekarun geçen yıl 130 milyon dolarlık yatırım yaptıkları sanayi alanında böylesine büyük bir hedef koymalarını 2011'deki yüksek kârlılığa bağlıyor. Sabancı Grubu'nun 'banka hariç' cirosunun yüzde 40'ına yakınını sağlayan ve bir yıl önce grup başkanlığına dönüştürülen sanayi kolu, 2011'de satışlarını yüzde 40 artırmış. Kârlılıkta ise yüzde 100 büyüyen sanayi grubu, geçen yıl 6 milyar lira olan kombine ciroyu 2012'de 7 milyara çıkarmayı, karlılığı da yüzde 40 artırmayı hedefliyor. Pekarun, bu yıl istihdamda 500 yeni alımla 14 bine ulaşacaklarını söyledi.

KÂRI %100 ARTTI

275 milyon dolarlık yatırımdan aslan payı ise Kordsa ve Brisa'ya gidecek. Pekarun, yatırımın 130 milyon dolarlık kısmını Kordsa'da yapacaklarını ifade etti. "Çin'de yeni fabrika kurmak yerine Endonezya'ya yatırımı tercih ettik" diyen Pekarun, 110 milyon dolara ulaşacak ikinci önemli yatırımın ise lastik üreticisi Brisa'ya gideceğini söyledi. Pekarun "Yeni araçlarda otomobil lastikleri büyüyor. Hem binek hem de ticari lastikte kapasite ve yenileme yatırımı yapacağız" diye konuştu.

Temsa Mısır'da durdu
Arap Baharı'nın ilk duraklarından biri olan Mısır'da tansiyon düşse de Pekarun istikrarın henüz tam olarak oturmadığına dikkat çekiyor. Ülkedeki asıl işlerinin Kordsa olduğunu ve ihracat odaklı çalışan şirketin bölgedeki krizden neredeyse hiç etkilenmediğini anlatan Pekarun, Mısır pazarına üretim yapan Temsa fabrikasının ise faaliyetini durduğunu anlattı. Pekarun "Mısır'daki ortakla da konuştuk. Ama bu yıl üretim zor" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN