Suriye ile köprü yıkıldı

Suriye'deki gelişmeler, Türkiye ile olan 2 milyar dolarlık ticaret köprüsünü de yıktı. Ülkedeki 823 Türk firmasının 350'sinin üretimi durdu, 200'den fazla işadamı geri döndü. THY de uçuşlarını durduracağını açıkladı

Suriye'de yaşanan çatışmalar bu ülkeyle aramızdaki yıllık 2 milyar doları bulan ticaret köprüsünü de yıktı. Elçilik faaliyetlerini durdurdu. THY de ülkeye yaptığı uçuşları durduracağını açıkladı. Yaşanan bu gelişmeler ülkede faaliyet gösteren Türk işadamlarını etkiliyor. Edinilen bilgiye göre, Suriye'de kayıtlı 823 Türk firmasının 350'sinin faaliyeti durdu, 200'den fazla işadamı da Türkiye'ye geri döndü. Yaşanan tablo en fazla bin kilometrelik sınır boyunda yer alan küçük esnafı vurdu. Cirolarının yüzde 80'inin son 4 ayda eridiğini belirten Kilis Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Özçiloğlu, Suriye'deki en yakın yerleşim yerlerinden bile haber alınamadığını ifade etti. Özellikle Suriye üzerinden diğer ülkelere gerçekleşen ihracatın da sekteye uğradığını ifade eden Özçiloğlu, "Bölgede can güvenliği kalmadı. Bu durumda ticaretten söz etmek mümkün değil. Özellikle küçük esnaf çok ciddi zarar gördü" dedi.

GAZİANTEP'İ SARSMADI

Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Konukoğlu ise Suriye'de yaşanan gelişmelerin Gaziantep ekonomisini çok etkilemediğini belirtti. Gaziantep'in 167 ülkeye ihracatı olduğunu söyleyen Konukoğlu, "Sankopark'ta yüzde 20 oranında müşteri kaybı söz konusu, ciroda ise bir düşüş yok. Ancak Gaziantep'teki küçük esnaf yaşanan gelişmelerden etkilendi. Türkiye ile Suriye arasındaki durum elbette ticari yönden bir hasara yol açtı. Bu sorunların kısa sürede bitmesini arzuluyoruz. Sonuçta iki ülke vatandaşları etle tırnak gibidir" açıklaması yaptı.

BİZE ULAŞIN