"Adrenalin için borsa değil Veliefendi"

İMKB Başkanı İbrahim Turhan, adrenalin için borsaya gelen yatırımcılara "İstinye'ye gelmeyin, Veliefendi'ye gidin. Orada fazla beklemezsiniz" diye seslendi

İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde düzenlenen "Sermaye Piyasası: Türkiye'nin gelecekteki fırsat penceresi" konulu konferansta konuşan İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Başkanı İbrahim Turhan, bazı girişimcilerin İMKB'ye adrenalin için gelmesini eleştirdi. Bu girişimcilere "İstinye'ye gelmeyin, Veliefendi'ye gidin" diye seslenen Turhan, "Orada fazla beklemenize de gerek yok. Mikro iktisat okuyanlar bilir. Bazı insanlar riske âşıktır. Adam dağın tepesinden kendini aşağı atıyor. Böyle insanlar olabilir. Bazı insanlar risk almayı sever, adrenalin keyif verir ama bunun yeri borsa değil" şeklinde konuştu.

HALKA ARZ ÖNEMLİ

Halka arz seferberliğinin büyük önem taşıdığını belirten Turhan, geçmiş dönemde yaşanan sıkıntılar dolayısıyla işletmelerin hâlâ sermaye piyasası ile tanışmadığına işaret etti. Turhan, İstanbul Sanayi Odası'nın açıkladığı Türkiye'nin en büyük 1000 şirketinden sadece 127'sinin halka arz edildiğini, en büyük 100 şirketten ise sadece 28'inin İMKB'de olduğuna dikkat çekti. Turhan, "En büyük şirketler bilanço ve kurumsallaşma konusunda problemi olmayan şirketler. Türkiye, dünya ekonomisinin yüzde 1.5'ini teşkil ediyor ama menkul kıymetlere baktığınızda sermaye piyasalarındaki payı binde 2. İMKB'de işlem görmek şirketler için kurumsallaşma yolunda atılmış önemli bir adımdır. İMKB'de kurumsal yönetim uygulamalarına önem verilmektedir" dedi.

ENFLASYON ÇÖZÜLÜR

Merkez Bankası'nın yönetim kabiliyeti, bilgisi, teknik gücü, donanımı ve bağımsızlığının bulunduğunu hatırlatan Turhan, "Para politikasını idare edenler yoldan çıkmadıkça enflasyon düşer. Enflasyon probleminin çözüleceğinden en küçük bir kuşkum yok" dedi. İbrahim Turhan, Türkiye'nin 2000'li yıllarda büyük ekonomik dönüşüm yaşadığını, ekonominin temel altyapısının değiştiğini kaydetti. İbrahim Turhan, konuşmasında ekonomideki olumlu gelişmelerin "Türkiye'nin fiyatını artırdığını" vurguladı. Turhan, "Türkiye ekonomisinin büyüme durumu da değişiyor. Türkiye'nin fiyatı artınca küresel yatırımcılar da bakıyor ve "Türkiye'de niye yatırımımız yok?" diyor. Böylece ülkeye sermaye girmeye başlıyor. Türkiye'ye giren o sermaye de ekonomik birimlerin borçlanmasını mümkün kılıyor" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN