Lobi yaygarayı kopardı

Haftalardır suskun kalan faiz lobisi Başbakan'ın İran ziyareti ile yeniden atağa kalktı. Pazartesi S&P dün de Mood'y's aniden karamsar rapor yayımladı. Rotschild Ailesi'nin gazetesi FT, hükümeti topa tuttu. Lobinin diğer yayın organı The Economist'in Türkiye hakkında ne yazacağı merak konusu

Ocaktaki atağın ardından Türkiye'ye medya ve ekonomik kuruluşlar üzerinden yaptığı saldırıyı hafifleten lobi yeniden düğmeye bastı. Pazartesi günü kredi derecelendirme kuruluşu Standart&Poor's (S&P), dün de Moody's hiç beklenmedik ve gereksiz biçimde Türkiye raporu açıklayarak karamsar uyarılarda bulundu. Türkiye'nin notunu haksız yere İzlanda ve Tunus'un altında tutan kredi derecelendirme kuruluşlarıyla beraber İsrail'deki aşırı radikal siyonist yönetimin en büyük destekçilerinden Rothschild ailesinin kontrolünde bulunan Financial Times gazetesi de dün bir tam sayfa Türkiye analizi yaparak Başbakan Erdoğan ve Türk hükümetini topa tuttu. Şimdi aynı ailenin diğer bir yayın organı The Economist dergisinden de benzer bir hamle beklentisi doğdu. Türkiye'nin düşük faiz verme isteğine karşı savaş açan ve Türk Hükümeti'nin İsrail'e eleştirilerine karşı tavır alan lobinin yaptığı son atağın Erdoğan'ın İran ziyareti sırasında olması ise dikkat çekti. Siyasi uzmanlar uzun süredir, Türkiye'nin bölgedeki Sünniler'in lideri olarak Şii mezhebinin ağırlıkta olduğu İran'a karşı tavır alması konusunda ABD ve Yahudi lobisi tarafından el altından baskı altında tutulduğunu vurguluyor.

ZAMANLAMA İLGİNÇ
Erdoğan'ın İran ziyaretine başlayacağı sırada ilk atak S&P'den geldi. S&P raporunda "Dış tasarruflara bağımlılık Türkiye'yi şoklara açık hale getiriyor. İç kredi büyümesi gelecekte kredi kayıplarına yol açabilir. Riskten kaçınma yabancı yatırımcıları ve bankaları kaçırabilir. Bu da yabancı sermaye çıkışıyla sonuçlanabilir. Dış şoklar TL'nin hızla değer kaybetmesine neden olacak. Enflasyon artacak ve borçlanma maliyetlerinde olumsuz etkiler olacak" denildi.

BİZE ULAŞIN