İran'dan ithalata kısmî kesinti

Türkiye, İran'dan petrol ithalatında kısıntıya gitti. Ham petrolün 1 milyon tonluk kısmı artık Libya'dan alınacak

11 ülkeden petrol ithal eden Türkiye, ithalat pazarlarını artırma kararı aldı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, yıllık 9 milyon ton petrol ithal edilen İran'dan alınan ham petrolün 1 milyon tonluk kısmının Libya'dan alınması yönünde karar verdiklerini söyledi. Suudi Arabistan'dan da gerek spot gerekse uzun vadeli kontratlarla alımlar yapılacak. Böylece İran'dan alınacak petrol miktarında yaklaşık yüzde 10'luk bir düşüş olacak .Yıldız, ABD Büyükelçisi Francis Ricciardone'nin "Türkiye'nin İran konusunda bir karar vermesi gerekir" yönündeki açıklamalarına, "Önemli olan büyükelçinin söylediğinden ziyade bizim ne düşündüğümüzdür" karşılığını verdi. Yıldız, "İran'a yaptırım konusunda bizi Birleşmiş Milletler kararları bağlar. Bu uzun süredir planladığımız bir konuydu" dedi.

İran enerjisi stratejik
Türkiye, petrol ihtiyacının yüzde 40'ını, doğalgazın ise yüzde 15'ini İran'dan karşılıyor. İran'la imzalanan anlaşmalar kapsamında enerji ticareti Türk Lirası üzerinden yapılıyor. Bu nedenle cari açık sorunu ile boğuşan Türkiye için İran enerjisi stratejik. Türkiye rafinerileri de İran'ın ağır petrolüne dizayn edilmiş durumda. Yıldız, bazı AB ülkelerinin İran'dan yaptıkları ithalatın, toplam ihtiyaçlarının yaklaşık yüzde 2'si kadar olduğunu aktardı.

Tüpraş alımını yüzde 20 azaltacak
Türkiye'nin tek rafineri şirketi Tüpraş, İran'dan aldığı ham petrolün miktarının yüzde 20 azaltılacağını açıkladı. Tüpraş'tan Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yapılan açıklamada "Gelişen konjonktür çerçevesinde yapılan değerlendirmeler sonucunda, İran'dan ham petrol alımlarının yüzde 20 oranında azaltılmasına karar verilmiş olup, azaltılan bu miktar diğer kaynaklardan karşılanacaktır" denildi.
BİZE ULAŞIN