Bagfaş, cari açığın CAN'ını yakacak

Cari açığın yüksek olduğu kimya sektörüne Bagfaş'tan 140 milyon euroluk yatırım geldi. Bagfaş Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Gençer, "Türkiye'nin ilk kalsiyum amonyum nitrat tesisini Bandırma'da kuracağız" dedi

Hükümetin cari açığı düşürecek yatırım stratejisine, özel sektörden de destek geliyor. İthalat yoğunluklu gübrede Türkiye'de bir ilke imza atmaya hazırlanan Bagfaş, kalsiyum amonyum nitrat (CAN) bazlı kimyevi gübre üretecek. Bagfaş Yönetim Kurulu Başkanı Yahya Kemal Gençer, "140 milyon euroluk yatırımla sektördeki en önemli kompleksi inşa edeceğiz" dedi. Yeni tesisin Balıkesir'deki fabrika içinde olacağını anlatan Gençer, "Kompleksi 2.5 yıl içinde hizmete açmak istiyoruz. Şu anda 500 bin ton sülfirik asit, 150 bin fosforik asit ve 800 bin ton gübre üretimimiz var. Şimdi de kalsiyum nitrat eklenecek ve sektörde bu üç farklı asit çeşidini tek bir platformda üreten tek firma olacağız" diye konuştu.

S&P'YE YANIT OLDU

Tesis için gereken yatırımın yüzde 15'i öz kaynaklar, yüzde 85'i ise kredi kullanılarak yapılacak. Kredinin Alman Commerzbank'tan sağlanacağını belirten Gençer, "Banka AB'deki hiçbir projeye yüzde 85'lik finansman kredisi sağlamadığını belirtti. Bu Türkiye'nin kredibilitesinin yüksekliğini gösteriyor" şeklinde konuştu. Commerzbank ile görüştükleri sırada Standard&Poor's'un Türkiye'nin not görünümünü düşürdüğüne dikkat çeken Gençer, "Yaptığımız anlaşma S&P'ye yanıt oldu. Bir anlamda düşman çatlatıyor" dedi.

ASİTTEN ELEKTRİK ÜRETİYOR
1969 yılında kurulan Bagfaş'ın elektrik ihtiyacının büyük kısmı Balıkesir'deki tesislerinde üretiliyor. Yahya Kemal Gençer, "Çevreye duyarlı olduğumuz kadar kaynaklarımızı da kullanılabilir hale getiriyoruz. Örneğin sülfirik asitten ısı elde ediyoruz. 55 MW'lık elektrik üreterek ihtiyacımızın 3'te 2'sini karşılıyoruz" dedi.


BİZE ULAŞIN