Lüks otoda TL modası

Volvo ve Mercedes Benz'in ardından, Alfa Romeo ve Lancia'nın da TL bazında fiyatlandırma yapmaya başlamasıyla tüketicilerin hayatı kolaylaştı. Eurodan liraya geçiş kur kâbusunu sonlandırdı

  • Ekonomi
  • Pazar 02.07.2012
Otomotivde eurodan liraya geçiş, tüketicilerin kur kabusuna son verdi. Lüks segmentte Volvo ve Mercedes Benz'in ardından, Alfa Romeo ile Lancia'nın da TL bazında fiyatlandırma yapmaya başlamasıyla tüketicilerin hayatı kolaylaştı. Tüketiciler daha önce kurdaki dalgalanmalardan olumsuz etkileniyor, para ödeyecekleri gün ortaya çıkan farkl a r - dan memnuniyetsizlik duyuyordu.

LÜKS OTO DA GEÇTİ
Radikal bir kararla TL bazında fiyatlandırmaya geçen Volco Car Türkiye'nin ardından Mercedes-Benz Türk, Nisan 2012'den itibaren otomobil satış politikasında önemli bir değişliklik yaparak araçlarını Türk Lirası olarak açıklanan fiyatlarla satışa sundu. Daha önce Türkiye'deki satışlarında ana şirket Daimler AG' nin euro fiyat listelerini esas alan şirket, bundan sonra araçlarını Almanya'daki merkezden Türk Lirası fiyatlı faturayla alacak ve yurtiçi pazarda da bu fiyatları kullanmaya başlayacak. Lancia ve Alfa Romeo'nun Türkiye temsilcisi Tofaş ta bir süre önce önemli bir karar aldı. Türkiye'de satışa sunulduğu ilk günden bu yana euro ile satılan her iki markanın fiyatları artık liraya çevrildi. Lüks segmentte liraya ilk geçişi yapan Volvo Car Türkiye Genel Müdürü Torben Eckardt, TL bazında fiyatlamanın müşteri memnuniyetini artırdığını söyledi. Eckardt, "Müşterilerimizin otomobillerimizin fiyatını algılamalarını kolaylaştırdı. Eskiden otomobili almaya karar verdikleri günkü fiyatla, satın aldıkları günkü fiyat arasında bir fark oluyordu ve bunu açıklamakta zorlanıyorduk" dedi.

CAZİP HALE GELDİ
Mercedes-Benz Türk Otomobil Pazarlama ve Satış Müdürü Şükrü Bekdikhan, liraya geçerek tüketicilerin hayatını kolaylaştırdıklarını söyledi. Bekdikhan, "A, B ve C-Serisi modellerimizin hedef kitlesi öncelikli olarak TL kazanan kesim. Bu nedenle ürünlerimizin TL fiyatlı uygulamalara çok daha yakın olduğunu düşündüğümüz bu müşteri gruplarımız için daha da cazip hale geleceğini düşünüyoruz" dedi.

İkinci ele pozitif yansıdı
Alfa-La ncia ve Jeep Pazarlama ve Satış Müdürü Mahmut Karacan, TL'ye geçişin olumlu olduğunu söyledi. Karacan'ın görüşleri şöyle: "Alfa Romeo ve Lancia markalarımızın satışlarıyla ilgili olarak nisan ayından itibaren eurodan TL'ye dönüş yaptık. Bu aksiyonun ilk andan itibaren müşteriler nezdinde çok olumlu bir etki bıraktığını ve bunun adım adım satışa daha güçlü etkisinin olduğunu net biçimde görüyoruz. Bununla birlikte hem Alfa Romeo hem de Lancia markaları modellerimizin ikinci el satışlarında da TL'ye geçişimizin pozitif etkilerini ve alımların kuvvetlendiğini rahatlıkla söyleyebiliriz."


BİZE ULAŞIN