Yardıma muhtaç başkan

Avrupa destek mekanizmasında olmasına rağmen Kıbrıs Rum kesiminin dönem başkanı olmasını eleştiren Rum Yatırım Danışmanı Stavris, bunun bir paradoks olduğunu ifade etti

Kıbrıslı Rum Yatırım Danışmanı Georgios Stavris, krizdeki Güney Kıbrıs Rum yönetiminin Avrupa Birliği (AB) Dönem Başkanı olarak, AB destek mekanizmasında olmasının ilk kez gerçekleşen bir paradoks olduğunu söyledi. Rum yönetiminin, AB destek mekanizmasına başvurmasına rağmen AB'ye başkanlık edecek olmasını eleştiren Starvis, "AB Dönem Başkanı ülkenin, AB destek mekanizmasında olması ilk kez gerçekleşen bir paradokstur" diye konuştu. Stavris, Rum ekonomisinin özellikle de bankaları kurtarmak için ihtiyaç duyulan yardımın söylenenden çok daha fazla olduğunu, Troyka'nın bugün Rum tarafında başlayacağı denetimlerde ekonominin durumu hakkında ilk kez gerçek bilgi sahibi olacaklarını kaydetti.

20 MİLYAR EURO LAZIM
Stavris, Kıbrıslı Rumların, sorunların büyük olmadığını göstermeye çalıştığını, ancak durumun Yunanistan'dan daha ağır olduğuna işaret etti. Stavris, "Güney Kıbrıs küçük bir ülke, küçük bir ekonomisi var. Yunanistan için 300 milyar, bizim için 10-20 milyar eurodan söz edildiği duyulduğunda, bizim ihtiyaç duyduğumuz yardım için çok az diye düşünülebilir, ancak orantıya bakılacak olursa bizim ekonomimizdeki yük Yunanistan ekonomisindeki yükten çok daha fazla" dedi. Stavris, "Güney Kıbrıs'taki büyük bankaların ihtiyaç duyduğu paranın tamamının yaklaşık 20 milyar euro" olduğunu da belirtti.

FAZLA TAHVİL ELEŞTİRİSİ
Rum bankalarını gereğinden fazla tahvil satın almakla eleştiren Stavris, "Helenic Bank'ın ve Laiki Bank'ın yönetim kurulları yaptıkları yazılı açıklamalarda, 'biz bu kadar çok miktarda tahvil satın alınması için yetki vermedik' dediler. O zaman, bu tahvilleri alma yetkisini onlara kim verdi? Bu gerçeği hiç öğrenemedik" diye konuştu.


BİZE ULAŞIN