Faiz lobisinde ilk kelle gitti

  • Ekonomi
  • Salı 03.07.2012
Libor piyasasındaki faizleri kendi aralarında anlaşarak belirleyen lobinin soygunu ortaya çıkınca ünlü İngiliz bankası Barclays'in Yönetim Kurulu Başkanı Marcus Agius istifa edeceğini açıkladı. Küresel faiz lobisinin 2007'den bu yana işlemlerini mercek altına aldığı Barclays böylece hem 453 milyon dolarlık ceza ödedi hem de başkanından oldu. Agius, istifa açıklamasında, bankanın karşı karşıya olduğu sorunlarla ilgili nihai sorumluluğun kendisinde olduğunu belirtti.

CEO İFADE VERECEK

Barclays CEO'su Bob Diamond da, çarşamba günü bir parlamento komisyonuna faiz manipülasyonu skandalı ile ilgili ifade verecek. Agius'un istifa haberini doğrulayan Barclays, başkanın, yerini başkası devralana kadar görevine devam edeceğini belirtti. Skandalın ardından Barclays'in hisseleri yüzde 15 değer kaybetti. Barclays'deki yolsuzluk iddialarının ardından, soruşturma altında olan diğer 20 kadar bankanın hisseleri de düştü. Londra Bankalararası Faiz Oranı (Libor), Londra'daki bankaların birbirlerine faiz verme oranını ifade ediyor. Soruşturmada Citi, UBS, HSBC, JP Morgan Chase, RBS gibi bankaların da adı geçiyor.

'İNSANLAR ALDATILIYOR AMA KİMSE HAPİSTE DEĞİL'
Skandalı değerlendiren Nobel ödüllü eski Dünya Bankası baş ekonomisti Joseph Stiglitz bazı bankacıların hapse girmesi gerektiğini söylüyor. Sitglitz "Bankalar ve diğer kuruluşlar eşitsizlik yaratmış ve insanları aldatmış olsa bile kimse hapiste değil. Politikacılar, finans çevrelerinin lobi çalışmalarına kulak asmamalı. Kanunlar da tam mesuliyeti zorunlu kılmıyor. Bu da bu kişilerin ettiklerinin yanlarına kâr kaldığı anlamına geliyor" dedi.
BİZE ULAŞIN