İthalat değil ihracatla büyüdük

Türkiye, küresel ekonomik krizin zirve yaptığı yılın ilk çeyreğinde beklentileri aşarak yüzde 3.2 büyüdü. Büyümede ana etken Merkez Bankası'nın yüksek faiz politikasından vazgeçip ihracatçının önünü açması oldu. Geçen yılın ilk çeyreğinde büyümeyi 5.3 puan azaltan net ihracat bu kez 4.5 puanlık katkı yaptı

Merkez Bankası'nın "yüksek faiz-düşük kur" politikasından vazgeçip faizleri düşürerek TL'yi ihracat için rekabetçi hale getirmesinin meyveleri büyümede de alınmaya başladı. Yılın ilk çeyreğinde Türkiye ekonomisi yüzde 3.2 ile beklentilerin üzerinde büyürken ekonomik kalkınmaya en fazla katkı ihracattan geldi. Geçen yılın aynı döneminde aşırı ithalat nedeniyle büyümeye eksi 5.3 puanlık negatif katkı yapan net ihracat, bu yılın aynı döneminde 4.5 puan katkı sağladı. Böylece, ithalat ve cari açıktaki düşüşe karşın, Türkiye ihracattaki artışla sürdürülebilir kalkınma sağlayabileceğinin güçlü bir işaretini verdi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) yılın ilk çeyreğine ait büyüme verilerini açıkladı. Ekonomistlerin yüzde 2.8'lik öngörüsüne karşın büyüme yüzde 3.2 olarak gerçekleşti. Mevsimsel ve takvim etkilerinden arındırılmış büyüme ise 0.2 oldu. Büyümenin tahminlerin üzerinde gelmesine neden olan ise dış ticaret büyümeye yüksek katkısı sağladı. Cari fiyatlarla milli gelir ilk çeyrekte 329 milyar lira (182.7 milyar dolar) hesaplanırken 2012 ilk çeyrek itibarıyla son 1 yıllık GSYH 1 trilyon 335 milyar lira (772 milyar dolar) olarak açıklandı.

YUMUŞAK İNİŞ BAŞLADI
Verilere göre yılın ilk çeyreğinde ihracat yüzde 13.2 büyürken ithalat yüzde 5 düştü. Böylece dış ticaret büyümeye pozitif katkı sağladı. İç talepte ise belirgin yavaşlama gerçekleşti. Büyümenin lokomotifi olan vatandaşların tüketim harcamaları oransal olarak büyümedi. Kamunun tüketim harcamalarındaki yüzde 5.5'lik büyüme ve yatırımların düşük de olsa devam etmesi toplam iç talebin büyümeye katkısının 0.9 puanla sınırlı kalmasını sağladı. Sonuçta ekonomi yönetiminin ısrarla üzerinde durduğu yumuşak iniş (soft landing) ilk çeyrekte başarılmış oldu. Verilere göre stoklar yüzde 3.2 seviyesinde gerçekleşen büyümeyi 2.3 puan aşağı çekerken, ihracat ise yüzde 3.2'lik büyümeyi 4.5 puan yukarı çekti. Net ihracat 2011'in ilk çeyreğinde büyümeyi yüzde 5.3; 2011'in tamamında ise yüzde 1.4 aşağı çekmişti.

135 MİLYAR DOLAR HAR CADIK
Hane halklarının tüketim harcamaları 1998 fiyatlarıyla değerlendirildiğinde yerinde saydı. Ancak cari fiyatlarla yani kur-fiyat artışlarının da etkisinin yer aldığı verilere göre bakıldığında Türk halkı 2011'in ilk çeyreğinde 222 milyar lira harcarken, bu yılın ilk çeyreğinde bu rakam 243 milyar liraya çıktı. Ancak verilere dolar bazında bakıldığında 140.8 milyar dolarlık tüketim harcaması 5.7 milyar dolar azalışla 135 milyar dolara indi. Çünkü bu dönemde dolar yüzde 14 civarında değer kazandı. Türk halkının tüketim harcamaları yılın ilk çeyreğinde 135 milyar dolar olarak hesaplandı. Verilere göre harcamalardan aslan payını 37.2 milyar dolarla harcamayla gıda-içki aldı. Bunu 26.9 milyar dolarla konut, kira, elektrik su gibi harcamalar, 22.7 milyar dolarla ulaştırma-haberleşme izledi.


BİZE ULAŞIN