Shopping Fest seneye dörtleyecek

Tescilli Markalar Derneği Başkanı Füsun Çevikel Kuran, Ankara'nın ardından 2013'te Antalya ve İzmir'in de katılımıyla dörtlü bir alışveriş festivali yapılabileceğini söyledi. İstanbul ise 8 milyar lira ile satış rekoru kıracak

Geçen yıl 40 gün süren ve 7 milyar cironun yapıldığı İstanbul Shopping Fest Ankara'dan sonra İzmir ve Antalya'ya da yayılıyor. Bu yıl 8 Haziran -1 Temmuz tarihleri arasında Ankara'da hayata geçen Ankara Shopping Fest'te satışların İstanbul Shopping Fest'ten daha yüksek olduğunu dile getiren Tescilli Markalar Derneği Başkanı ve Stefanel Genel Müdürü Füsun Çevikel Kuran, festivallerin ilk yıllarının hep yüksek satışlar getirdiğini ifade etti. "İstanbul'da satışlarımız yüzde 10-15 arasında artarken Ankara'da bu oran yüzde 25'e çıktı. Özellikle Ankara'daki sivil inisiyatif festivale çok iyi hazırlandı. Halk da gereken ilgiyi gösterince satışlar bizi memnun etti" dedi.

SİNERJİ OLUŞUR

Gelecek yıl İzmir ve Antalya'nın da alışveriş festivali düzenleme niyetinin olduğunu dile getiren Kuran, "Dörtlü bir alışveriş festivali yapılabilir. Rekabet yerine sinerji yaratılırsa herkes için çok güzel bir ortam oluşur. Sonuçta Türkiye kazanacak. Bu illerin hepsinde mağazalarımız var. Satışlar nerede artarsa artsın hem biz hem de Türkiye kazanır" dedi.

'8 MİLYAR LİRAYI GÖRÜRÜZ'
Geçen yıl 40 günde 8 milyar lira cironun yapıldığı alışveriş festivali İstanbul Shopping Fest'in (ISF) bu yıl da çok verimli geçtiğini belirten Eş Başkan Mehmet Nane, asıl sonuçların 15 gün sonra ortaya çıkacağını söyledi. Bu yıl 9-29 Haziran tarihleri arasında düzenlenen ve markaların yüzde 50'ye varan indirimlere gittiği festivale 21 günde 7 milyar lira ciro hedefiyle başladıklarını belirten Nane, "Bu yılki ciro 8 milyar lirayı görmemiz mümkün" dedi. Bu yıl ilk kez internet üzerinden satışların da ekleneceği festivalde turist harcamalarının da geçen yıla göre en az bir kat artmasını beklediklerini vurgulayan Nane, "Bu yıl turist harcamalarının 500 milyon lirayı bulacağını tahmin ediyoruz. Geçen yıl 773 bin olan turist sayısının ise bu yıl 1 milyonu geçmesini bekliyoruz" diye konuştu.

İKİ ŞEHRİN CİROSU
Bu yıl ilk kez alışveriş festivali düzenleyen Ankara, bu etkinlik için yaklaşık 35 milyon liralık yatırım yaptı. 1 milyon turistin beklendiği alışveriş festivalinde 3.6 milyar liralık ciro hedefinin İstanbul'da yapılan alışveriş festivallerinin ise yakalanması bekleniyor. Ankara ve hedef ciroları toplandığında harcamalar 10 milyar liranın üzerine çıkacak.


BİZE ULAŞIN