Anayasaya değil kaymağına evet

TOBB'da 'üst üste iki kez başkanlık' yapanların katılamayacağı seçimler öncesinde koltuğu bırakmak istemeyenler referandumda açıkça 'evet' diyemedikleri Anayasa değişikliğine sığındı. Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuruların yapılacağı eylül bekleniyor. Kanunun iptali Hisarcıklıoğlu'na da yarıyor

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) camiasını seçim heyecanı sardı. Yasa gereği, "üst üste 2 dönem" görev yapan yöneticiler aradan 2 seçim dönemi geçmedikçe aynı göreve yeniden seçilemeyecek. Bu nedenle, Mart 2013'e ertelenen oda ve borsa başkanlığı seçimlerinde 256 kişi yarışamayacak. Ancak kulislerde başkanların yeniden yarışa girmek için arayış halinde olduğu konuşuluyor. Seçime giremeyecek başkanların B planında ise 12 Eylül referandumu sırasında kamuoyu önünde 'evet' demeye çekindikleri Anayasa değişikliği var. Başkanların Anayasa değişikliğiyle getirilen 'bireysel başvuru hakkı' formülünü devreye sokup Anayasa'nın 'seçme ve seçilme hakkı' ilkesine vurgu yaparak yeniden aday olmayı planladığı belirtiliyor. Anayasa Mahkemesi'ne başvuru olması durumunda başkanlara seçim yolu açılabilir. Yüksek Mahkeme'nin 2005 yılında 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkârlar Meslek Kuruluşları Kanunu'nun seçimle ilgili iptal edilen maddesinin TOBB için de emsal teşkil edeceği ifade ediliyor.

EYLÜL HAZIRLIĞI

Referandumda yüzde 58 oyla kabul edilen Anayasa değişikliklerine göre Yüksek Mahkeme'ye bireysel başvuru hakkı eylül ayında başlıyor. Bireysel başvuru öncesinde olağan kanun yollarının tüketilmiş olması gerektiğinden koltuğu bırakmak istemeyen başkanlar bunun nasıl yapılacağını araştırıyor. TOBB kanunun seçimle ilgili maddesinin iptal edilmesi için önce idare ve bölge mahkemelerine başvuru gerekecek. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın NACE kodlamaları nedeniyle seçim takviminin ertelenmesinin başkanları rahatlattığı belirtiliyor. Kulislerde 8 aylık süre içinde yargı sürecinin tamamlanacağı söyleniyor.

ANAYASA'DA 'HAVET'ÇİYDİLER
Anayasa Mahkemesi'ne 'bireysel başvuru' için bekleyen TOBB camiası referandum sırasında 'suskun' kalmıştı. Başkanlar kamuoyu önünde rengini gizlemeye çalışırken TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu "Referandum siyasetin etkisinde. Hepimiz aynı şeyi düşünürsek gelişemeyiz" açıklaması yapmıştı. Referandumda rengini belli etmeyen TOBB camiası TÜSİAD ile birlikte kulislerde 'HAVET'çi olarak anılmıştı. Anayasa Mahkemesi kanunu iptal ederse TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'na da başkanlık yolu açılabilir.

TAŞERON BAŞKAN ARANIYOR
Seçimde yeniden aday olmak isteyen oda, borsa ile meclis ve konsey başkanlarının herbirinin ayrı ayrı başvurusuna gerek olmadığı belirtiliyor. Herhangi bir ilçede ya da ilde tek kişinin başvurusu bile kanunun iptalini getirebilir. Kulislerde başkanların başvuru için 'taşeron' aradığı söyleniyor.

ESNAF EMSAL OLACAK
TOBB'da kanunun iptal edilmesi için arayışa giren başkanlar Yüksek Mahkeme'nin 'esnaf kararı'nı emsal olarak gösteriyor. Esnaf ve Sanatkârlar Meslek Kuruluşları Kanunu'nun başkanlık ve genel başkanlık görevlerini üst üste iki dönem yapanların aradan bir seçim dönemi geçmedikçe tekrar seçilemeyeceğine ilişkin 54. maddesi CHP'nin başvurusu üzerine 2005'te iptal edilmişti.

BİZE ULAŞIN