Faiz lobisi politikaya sıçradı

Barclays ile başlayan faiz lobisi krizi derinleşiyor. Siyasi arenaya da bulaşan skandalda İngiltere Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Paul Tucker'ın eski İşçi Partisi hükümetinin baskısıyla Barclays'i borçlanma faiz oranlarını düşürmeye teşvik ettiği iddia ediliyor

  • Ekonomi
  • Perşembe 05.07.2012
Geçtiğimiz hafta başlayan ve ülke gündemine bomba gibi düşen bankaların Libor faizini anlaşarak belirlediği iddiaları siyasi arenaya da bulaşıyor. Barclays'ın istifa eden başkanı Bob Diamond'un Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Paul Tucker ile 2008'de yaptığı bir telefon görüşmesi basına sızdı. Ülkenin en önemli gazetelerinden Times ve Daily Telegraph, Diamond'un ifadesinin skandalı derinleştireceğini yazdı. Skandala İngiliz Merkez Bankası'nın da sürüklenebileceği belirtiliyor.

İŞÇİ PARTİSİ BASKISI
Basına yansıyan telefon görüşmelerinde Bob Diamond, Tucker'ın kendisine, bakanlık çevrelerinin "Barclays'in Libor'u neden hep en yukarıda tuttuğunu sorgulamasından duyduğu kaygıyı" aktardığını anlatıyor. Daily Telegraph'ın haberinde de "Dün Barclays tarafından açıklanan belgeler, İngiltere Merkez Bankası başkan yardımcısının (Paul Tucker'ın) eski İşçi Partisi hükümetinin baskısıyla Barclays'i borçlanma faiz oranlarını düşürmeye teşvik ettiğini ortaya koyuyor" ifadelerine yer verildi. Independent gazetesi de 'Bakanlıklar ve Merkez Bankası bu işin neresinde?' sorusunu manşete çıkardı. Skandalın ardından gerçekleşen istifalar da İngiliz gazetelerinde yer buldu. Financial Times (FT) gazetesi istifalar nedeniyle İngiltere'nin en büyük bankalarının birinin başında yönetici kalmadığına dikkati çekti.

BİZE ULAŞIN