Akbank'tan ihracatçı kredisi

Akbank, Türk Eximbank'ın ihracatçı firmalara sunduğu ''Kısa Vadeli İhracat Kredisi Sigortası'' kapsamında sigortalı ihracat bedellerine, vadesinden önce kullanım imkanı sağlıyor.

Türk Eximbank ile 1996 yılında imzaladığı Kısa Vadeli İhracat Kredisi Sigortası'na ilişkin protokolü yenileyen Akbank, Türk Eximbank'ın ihracatçı firmalara sunduğu ''Kısa Vadeli İhracat Kredisi Sigortası'' kapsamında sigortalı ihracat bedellerine, vadesinden önce kullanım imkanı sağlıyor.

Akbank açıklamasına göre, protokol kapsamında başta Türkiye ihracatının yüzde 60'ını oluşturan mal mukabili/açık hesap ödeme şekli olmak üzere, ihracatçıların farklı ödeme yöntemleri üzerinden finansmanı sağlanıyor. Bu amaçla firmaların Kısa Vadeli İhracat Kredisi Sigortası kapsamındaki sigortalı alacak bedelleri Akbank tarafından iskonto edilerek kredilendiriliyor ve ihracatçı firmaların işletme sermayesi ihtiyacı karşılanıyor.

Akbank Ticari ve KOBİ Bankacılığı'ndan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Kaan Gür, açıklamada yer verilen değerlendirmesinde, KOBİ'lerin finansman ihtiyaçlarını çok hızlı şekilde karşılamayı hedeflediklerini belirtti.

Gür, KOBİ'lerin her yıl büyüyen Türkiye ekonomisinin dinamosu konumunda olduklarını vurgulayarak, ''KOBİ'ler Türkiye'nin, Akbank KOBİ'lerin Gücüdür' felsefemizle tüm çalışmalarımızı değer yaratmak ve sürdürülebilir büyümeye katkı sağlamak amacıyla yürütüyoruz'' dedi.

Türkiye'nin büyümesinde ihracatın çok önemli bir yeri olduğunun altını çizen Gür, Türkiye'nin rotasını 2023 yılına kadar dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasında yer almaya çevirdiğine dikkati çekti.

Gür değerlendirmesinde, şunları ifade etti:

''Ülkemizin bu hedefe ulaşmasında ihracat yapan şirketlerimize de çok büyük sorumluluk düşüyor. Bu amaçla biz de Akbank olarak uluslararası piyasalarda birlikte yol aldığımız ihracatçılarımıza rekabette daha da fazla destek olmak istiyoruz. Konvansiyonel ürünlerin yanı sıra firmaların değişen ve gelişen ihtiyaçları doğrultusunda bilgi ve tecrübemizi finansal gücümüzle birleştirerek müşterilerimize yeni ve farklı ürünler sunmaya devam ediyoruz. Türk Eximbank ile yenilediğimiz 'Kısa Vadeli İhracat Kredisi Sigortası' protokolüyle ihracatçılara yönelik destek yelpazemiz daha da genişliyor. İhracatçı firmaların Kısa Vadeli İhracat Kredisi Sigortası kapsamındaki sigortalı alacak bedellerini iskonto ederek müşterilerimize önemli bir finansman desteği sağlıyoruz.''
BİZE ULAŞIN