Euro faizi düştü: 0.75

ECB faizi çeyrek puan indirdi. Mevduat faizini de sıfıra çekti. Karar sonrasında parite düştü, euro eridi. Bir faiz indirimi kararı da Çin'den geldi

Avrupa Merkez Bankası (ECB) politika faizini çeyrek puan indirerek yüzde 0.75'e çekti. Mevduat faizini sıfıra, borç verme faizini de yüzde 1.5'a indirdi. ECB Başkanı Mario Draghi, gecelik mevduat faizlerini sıfıra getirerek bir beklenti oluşturduklarını, parasal gevşemeye yönelik sinyaller verdiklerini belirtti. Enflasyonist baskının azaldığını belirten Draghi, "2013'te yüzde 2'nin altına düşecek" dedi.

ÇİN DE İNDİRDİ
Faiz kararının oybirliği ile alındığını bildiren Draghi, "Nominal faiz çok düşük, reel faiz negatif" açıklamasında bulundu. ECB mevduat faizini sıfıra indirerek bankalararası gecelik borçlanmayı özendirmeye çalışıyor. Bankalara 3 yıl vadeli, ucuz borçlanma imkânı sunan ECB'nin Başkanı, "Faizin sıfır olması 1 trilyon euro tutarında uzun vadeli likiditenin fiyatlanmasında etkili olacak" dedi. Karar sonrasında parite 1.2386'ya geriledi. Euro içeride 2.2432'ye indi. Sepet bazında TL geriledi, bono faizleri düştü. Dün Çin Merkez Bankası da faiz oranları ve zorunlu karşılıkları indirdi.
BİZE ULAŞIN