Irak'ın inşasına Türk-Japon imzası

Irak'ta 12.9 milyar dolarlık proje üreten Türk firmaları, dün Japonlar'la masadaydı. İki ülkeden 159 firma Irak'ta altyapıdan enerjiye, eğitimden sağlığa kadar milyarlarca dolarlık işbirliği potansiyelini görüştü

Irak'ta yaşanan dönüşüm sürecine Türk ve Japon firmaları birlikte imza atmaya hazırlanıyor. Türk firmaları, dün 48 Japon firmasından 156 katılımcıyla bir araya gelerek ülkenin yeniden yapılandırılmasını masaya yatırdı. 60 milyar doları bulan altyapı yatırımlarına hazırlanan Irak'ta hastane, konut, okul, yol, metro, petrol, gaz, elektrik gibi iş alanlarında önemli ikili görüşmeler yapıldı. İki ülke firmalarının toplam 4-5 milyar dolarlık bir iş hacmi oluşturabileceği belirtiliyor. Forumda konuşan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Irak'ın artık Türkiye'ye 'ırak' olmadığını belirterek "Bu işbirlikleriyle Irak Japonya'ya da 'ırak' olmayacak" dedi. Irak'ta 12.9 milyar dolarlık proje üreten Türk firmaları dün Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu'nca (DEİK) düzenlenen "Irak'ta Türk-Japon İşbirliği Forumu-Müteahhitlik ve Enerji Pazarı" konulu toplantıda 48'i Japonya'dan toplam 159 firma bir araya geldi.

ÜÇ DOĞRU BİR ARADA
Çağlayan "Dünyanın birçok ülkesi bugün burada yapılacak görüşmeleri ve bu görüşmeden çıkacak işbirliklerini merakla ve dikkatle bekliyor" dedi. Küresel krizlerin çözümünün küresel işbirliğiyle olacağını belirten Çağlayan, Japonya'nın dünyanın 3. büyük ekonomisi olduğunu hatırlatarak, "Doğru zamanda, doğru tarafta, doğru insanların bir araya geldiği yani 3 doğrunun bir arada olduğu tarihi bir programa tanıklık ediyoruz" dedi. Çağlayan, konuşmasına şöyle devam etti: "Türkiye ve Japonya'nın dış ticareti 2 trilyon dolara ulaştı. İki ülkenin milli gelirleri yaklaşık 6.5-7 trilyon dolar. Irak son derece başarılı. Irak'ın tekliğinden ve bütünlüğünden yana olduğumuzu ifade etmeliyiz. Irak çeşitli inanç gruplarının birlikte kardeşçe yaşayacağı bir ülke olacaktır."

'BİZ TOPRAĞIN ALTINA BAKMIYORUZ'
Irak'ın bölgenin ikinci büyük ülkesi olduğunu söyleyen Bakan Çağlayan, "Önümüzdeki üç yılda Irak'ın petrol ihracatı 140 milyar doları geçecek. Bu ülke ekonomisinin Japonya ve Türk işadamları için nasıl fırsatlar sunacağını göstermektedir. Biz Irak'a bakarken, başka ülkelerin baktığı gibi bakmıyoruz. Ortadoğu'ya, Kuzey Afrika'ya Batılı ülkelerin baktığı gibi bakmıyoruz. Birçok ülke gibi toprağın altına değil, Türkiye olarak toprağın üstüne bakıyoruz" şeklinde konuştu. DEİK İcra Kurulu Başkanı Rona Yırcalı ise Irak ekonomisinin önümüzdeki dönemde iki temel eksende gelişeceğini belirterek, "Bunlar Irak enerji pazarının dünya pazarına dağılımı ve Irak'ın yeniden inşa edilmesi" dedi.

'İŞBİRLİĞİMİZ SİNERJİ OLUŞTURACAK'
Japon ve Türk firmalarının birbirleriyle rekabet eden değil, birbirini tamamlayan yapıları olduğunu ve bunun iyi bir sinerji oluşturduğunu belirten Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık, "Japon firmalarının teknoloji, finans ve güvenilirlik konusunda avantajları Türk firmaları ile birleşince iyi bir sinerji oluşturuyor. Japonlar ile hiçbir zaman sorun yaşamadık. İş kültürlerimiz birbiriyle çok uyumlu. Türk firmalarının Irak'ta da her sektörde iş yapma kabiliyeti var" dedi. Çalık, "Biz grup olarak Irak'a sadece iş olarak bakmıyoruz. Bizde bir atasözü vardır. 'Ana gibi yar, Bağdat gibi diyar olmaz' diye. Irak ile ilişkilerimiz tarih boyunca sürmüştür. Yüzyıllarca beraber yaşadık ve dünya var oldukça da yaşayacağız. Japon firmaları ile Orta Asya'da da çok iş yaptık. Ortaya çok başarılı işler çıktı. Ancak tesisleri yapmak yetmiyor. Çalıştıracak insan gücünü de yetiştirmek gerekiyor. İnsanları yetiştirmezseniz tesisler işlemiyor" dedi.

PERSONELİ EĞİTTİK

Japonlar ile Türkmenistan'da fabrika kurduklarını anlatan Çalık, "Çalışacak bütün personeli eğittik. Başta yüzde 30 Türk personel vardı, şu anda yüzde 100'ü yerli. Irak'ta yapılacak olan işlerde de aynı şekilde olacağını düşünüyorum" dedi. Irak'ta toplam 2 bin megavat kapasiteli iki elektrik santralinin yapıldığını ve 3 bin çalışanlarının bulunduğunu söyleyen Çalık, bu çalışanların yarısının da yerel halktan olduğunu vurguladı.

IRAK'TA TİCARİ AKTİVİTE ŞANSI BÜYÜK
MItsubIshI Corporation Yönetim Kurulu Başkanı Yorihiko Kojima da Irak'ta bundan sonra birçok ticari aktivite şansı olduğunu düşündüğünü bildirdi. Türkiye ile Japonya'nın işbirliğine giderek Irak'ta ortak çalışabileceğini ifade eden Kojima, "Irak'taki güvenlik endişe konusu ama Irak halkının güçlü kişiliği sayesinde bu sorunun aşılabileceğini düşünüyorum" dedi.BİZE ULAŞIN