Tim, pozitif ayrımcılık istedi

TİM bankalardan finansman için pozitif ayrımcılık yapmalarını istedi. TBB Başkanı Aydın da "Vade uzatıp faizi düşüreceğiz" müjdesi verdi

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Türkiye Bankalar Birliği ve Eximbank yöneticilerini ağırladığı toplantıda, Basel 2 düzenlemelerinin uygulanması sürecinde, ihracatın finansmanında sıkıntı yaşanmaması için ihracatçılara pozitif ayrımcılık yapılması talebinde bulundu. TBB Başkanı Hüseyin Aydın ise bu talep karşısında, ihracatçılara kullandırdıkları kredilerin vadelerini uzatıp faizleri düşürmek için çalıştıkları müjdesini verdi. Türk bankacılık sektörünün, 2023 hedeflerinin gerçekleşmesi gereken kredi hacmini sağlama gücüne ve yetkinliğine sahip olduğunu dile getiren Aydın, "GSYH'nin yüzde 54'üne kadar bir kredi hacmine yaklaşmış durumdayız. Kredilerin dörtte üçü TL cinsinden. Türkiye ekonomisinin büyümesi devam ettikçe sektörün kredi büyümesi de devam edecektir" dedi.

GENİŞ LİMİT KU LLANDIRIN

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi'nin ve TİM Sektör Konseyi üyelerinin talepleri şöyle sıralandı: Sevk öncesi ve sevk sonrası kısa/uzun vadeli finansman yetersizliği ülkemiz ihracatçısının iş yapma imkanlarını kısıtlıyor. Bu bağlamda, ihracatın finansmanının kolaylaştırılması, maliyetlerinin düşürülmesi önemli. Bankacılık sektörü, ihracatçılar için pozitif ayrımcılık perspektifi benimsemeli. Bankaların kredi verme koşulları ve karşılığında istenilen teminatlarla ilgili ihracatçılara esneklik sağlanmalı. İhracatçıların geçmiş ihracat ve kredi performansları baz alınarak daha geniş kredi limitleri kullandırılmalı. İhracat kredileri Merkez Bankası sınırlamalarından muaf tutulmalı. İhracat kredisinin belli bir oranda olması halinde munzam karşılıkların serbest bırakılması veya faiz ödenmesi gibi bir takım opsiyonlar ön plana çıkartılmalı.

Ayrım yapmadan kredi verin
İhracatçılar, Eximbank tarafından sağlanan limitlerin komisyon oranlarının düşürülmesini, yeni teşvik paketi ile Doğu ve Güneydoğu'da firmalara bölgesel ayrım yapılmadan kredi verilmesi gerektiğini belirttiler.

BİZE ULAŞIN