Yeşil inşaat şehit ailelerini yuva sahibi yapacak

Şehit aileleri ve maddi durumu iyi olmayan dul kadınları ücretsiz ev sahibi yapmaya hazırlanan Yeşil İnşaat, yerel yönetimlerle arazi için görüşüyor. Engin Yeşil, ilk etapta İskenderun'da 100 konut yapacaklarını söyledi

Türkiye'de "başını sokacak bir ev sahibi olmak" geçim yükünün büyük kısmını ailelerin üzerinden alıyor. Son dönemde gerek kamunun gerekse özel sektörün bu hedefle gerçekleştirdiği projeler dikkat çekiyor. Yeşil Kundura ve Yeşil İnşaat'ın sahibi Engin Yeşil'in de bu niyetle belediye belediye dolaşıp, arazi araştırdığını öğrendik. Yeşil, belediyelere gidip "Bize arazi verin, biz de kompozit evler dikerek bölgedeki şehit ailelerine ya da maddi durumu iyi olmayan dul kadınlara bunları ücretsiz verelim" diyor. Birçoğundan sonuç da alıyor.

İSKENDERUN'A 100 KONUT
Yeşil Çatı ismi verilen projeye, patenti Yeşil İnşaat'a ait kompozit yapı teknolojisine Van depreminden yola çıkarak başladıklarını söyleyen Engin Yeşil, "Elimizde çok hızlı ve ucuz maliyetlerle konut yapabilecek bir know-how var. Bunu bir sosyal sorumluluk projesinde kullanmak istedik. Van'da 1.5 ay gibi kısa sürede 50 konut yaptık. Zaten ardından da bu proje oluştu" diyor. Tek maliyet kaleminin arsa olduğunu bunu da yerel yönetimlerden talep edeceklerini anlatan Yeşil, İskenderunlu işadamı Nuri Üysen'in de yönlendirmesiyle projeyi bu kentte başlatma kararı aldıklarını söylüyor. "Bir arsa belirledik, belediye bedelsiz vermedi ancak çok cüzi bir miktara Nuri Üysen burayı satın alarak bize bağışladı. Şimdi hazırlıklar tamam, İskenderun'da 100 aileyi ev sahibi yapacağız" diyen Yeşil, iki ay gibi kısa sürede evleri teslim edeceklerini ifade ediyor.

SIRADA ESENYURT VAR
Engin Yeşil, yerel yönetimlerin projeye büyük ilgi gösterdiklerini vurguluyor. Ayrıca farklı işadamları da bağış yoluyla projeye destek vermeyi istiyorlarmış. İstanbul'da şu anda Beykoz Belediyesi'yle anlaşma aşamasına geldiklerini söyleyen Yeşil, Esenyurt Belediyesi'nin ise kesin onayını aldıklarını ifade ediyor.

MİLYON TL'LİK PROJE 10 MİLYON 'LİK PROJE
Evlerin kimlere verileceğini valilikler belirleyecek. Nuri Üysen'in talebi üzerine İskenderun'dakiler sadece şahit ailelerine tahsis edilecek. Engin Yeşil, 2+1 olarak tasarlanan evlerin dört katlı bloklardan oluşacağını anlatıyor. Her bir evin 25 bin TL'ye mal olduğunu söyleyen Yeşil, "Şu anda toplam 10 milyon TL'lik proje planlıyoruz" diyor.


BİZE ULAŞIN