AVM'ye Türk marka şartı

Kırgızistan'da Türk yatırımcıların yaptığı Ruby AVM'ye girmek isteyen Kırgız firmalara, "Türk markalardan bayilik alın" şartı geldi. 15 firma şartı yerine getirip AVM'ye girdi

Alışveriş merkezi yönetimi ve kiralama şirketi KDM, Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te iki Türk yatırımcı Ahmet Yakut ve Aydın Mistaçlıoğlu'nun 50 milyon dolar yatırımla hayata geçirdiği Ruby AVM'ye girmek isteyen Kırgız firmalara "Türk markalardan bayilik alma" koşulu getirdi. Bu sayede hem Türk markalarını yaygınlaştırdıklarını hem de yurtdışındaki AVM'lerde daha fazla Türk markaya yer verdiklerini dile getiren KDM'nin kurucusu Murat İzci, "Ruby AVM için şimdiye kadar 15 tane 'no name' dediğimiz yani bir markası olmayan üreticinin Türk markaların bayiliğini almalarını sağladık. Bunlar arasında Us Polo, Seven Hill, Damat, Pierre Cardin, English Home, Koton, Bellona gibi markalar var. Bundan sonraki bütün yurtdışı projelerimizde aynı modeli uygulayacağız. Türk firmaların keşfetmediği pazarlara onlardan önce girip onları da yeni pazarlara açmış oluyoruz" diye konuştu.

BAKİR PAZARLARA TAŞIYACAk
İki yıl ara verilen alışveriş merkezi yatırımına yeniden start verdildiğini vurgulayan İzci, "Ülkenin en büyük AVM'si olacak. 21 bin metrekare büyüklüğünde. Burada ağırlıklı Türk markalar satış yapacak. Kumar turizminin de etkisiyle Kırgızlar'ın alım gücü yüksek" dedi. Erbil'de de AVM projesi aldıklarını dile getiren İzci, "Türk markaları bölgede o kadar iyi biliniyor ki AVM'lerde ağırlıklı olarak Türkçe müzik çalıyor. Biz daha bakir pazarlara Türk markalarını taşımak istiyoruz" dedi.

RODAMCO YATIRIMA GELİYOR
Aydın Yurdum'un sahibi olduğu AVM Partners'a 2007'de ortak olan Mfi Management AG'nin çoğunluk hissesini alan Alman Perella Weinberg firması, 383 milyon euro karşılığında şirketin yüzde 51'ini Unibail-Rodamco'ya sattı. Şirketin yüzde 51'i, Mfi AG'nin yüzde 90.4'ünü temsil ediyor. AVM Partners'ı aldıktan sonra Türkiye'de AVM satın alma planları yapan ancak Avrupa'da yaşanan kriz sonrası bu planlarını askıya alan Alman Perella Weinberg firmasını alan Unibail- Rodamco, bu satın almayla İstinyepark'ın ortağı olarak girdiği ancak 2007'de çıktığı Türkiye pazarına yeniden dönmüş oldu. 150 perakende patron ve yöneticisini buluşturduğu 'Yaza Merhaba Partisi'nde konuştuğumuz Avm Mfi Partners Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Yurdum, "Şirketin elinde çok ciddi bir nakit oluştu. Türkiye'de yeni AVM yatırımları düşünebilirler" dedi.


BİZE ULAŞIN