Arap yatırımcı yemeğe geliyor

Türk işadamlarının yeni hobisi et ve gıda pazarına Arap sermayesi de ilgi gösteriyor. Geçen yıl Banvit'e ortak olan Aabar Investment'ın ardından bu kez de Kuveytli Al Makan, Bonfilet'ten yüzde 15 hisse istiyor

Türk patronların et ve yemek sektöründeki yatırımlarına Körfez sermayesi de katıldı. Koç Holding'den Doğuş Grubu'na ka dar birçok devin yeni ilgi alanına giren yeme-içme sektörü ve et pazarına Ortadoğu'dan son gelen yatırımcı Kuveyt'ten oldu. Kuveyt'in önemli gıda firmalarından Al Makan, kırmızı etin öncü isimlerinden Bonfilet'e ortak oluyor. 1950'li yıllarda canlı hayvan pazarına giren Akkoyun Ailesi'nin kurduğu Bonfilet, İkitelli'deki tesislerininin yanında 2011'de de 15 milyon dolarlık yatırımla Beylikdüzü'ndeki fabrikasını kurdu. Yıllık 18 bin ton üretim kapasitesi olan 10 bin metrekarelik bu ana tesiste hazır köfteden steak hamburgere kadar birçok ürün pazara sunuluyor.

DEVLERLE ÇALIŞIYOR
Bonfilet ve Bonet markasıyla perakende satış yapan firmanın Migros, Bim, Şok, Bizim gibi market zincirlerine de özel marka ürün üretiyor. Bonfilet'in yüzde 15'lik hissesine ortaklık için son aşamaya gelen Kuveytli Al Makan, firmayı yurtdışında da büyütmek istiyor.

İLK ADIMI AABAR ATTI
Et pazarına daha önce de bölgenin en büyük fonlarından Aabar Investment adım atmıştı. İlk kez Sabah Gazetesi'nin duyurduğu haberde dünya otomotiv devi Alman Daimler'e ortak olan Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Hükümeti'ne ait Aabar, Banvit'in borsada işlem gören hisselerinden büyük kısmına ortak olmuştu. Geçen yıl gerçekleşen işlemle Aabar, Banvit'n Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Valid Faruk Ebubekir'in 16.3 milyon adetlik hissesini 78 milyon TL'ye devralmıştı. Tesla Motors ve Falcon Bank'ın da ortağı olan Aabar, son olarak ünlü İngiliz milyarder Richard Branson'un sahip olduğu Virgin Galactic'e ortak olmuştu. Dünyanın ilk uzay yolu şirketi olan Virgin Galactic'in yüzde 32 hissesine 280 milyon dolar vermişti.

KATARLI DEV ORTAK ARIYOR
Geçtiğimiz günlerde de hisseleri Katar borsasında işlem gören turizm firması Hospitality Development Company (HDC), markasını bölgede daha yaygın hale getirmek için düğmeye basmıştı. İlk olarak Dubai ve İstanbul'da yatırım kararı alan HDC CEO'su Walid Maalouf, "Dubai'de iki lokasyon için görüşmelerin son aşamasındayız. Yiyecek-içecek sektöründen iki Türk şirketi ortak olarak arıyoruz" diyerek Türkiye ilgisini açıklamıştı. HDC, halen Katar'da inşası devam eden 4 milyon metrekarelik The pearl-Qatar (Katar-İnci) adlı yapay adada bulunan Tse Yang, Megu, Pampano, Liza, Burj Al Hamam, Alison Nelson's Chocolate Bar, Al Tabkha, Bistro 61, The Bread Basket gibi restoranları işletiyor


BİZE ULAŞIN