Faiz lobisi hapse girmeli

  • Ekonomi
  • Salı 10.07.2012
Bankacılık tarihinin en büyük skandallarından Libor manipülasyonuyla ilgili ünlü ekonomist Nouriel Roubini'den de yorum geldi. Roubini, manipülasyon nedeniyle 453 milyon dolar ceza ödeyen Barclays'in eski CEO'su Bob Diamond'un hapse atılması gerektiğini söyledi. Roubini, "Bankacılar bin yıldır hile yapıyor, birileri sokaklarda asılmalı" dedi.

FIRTINA GELİYOR

2008 krizini tahmin ettikten sonra 'kahin' olarak adlandırılan ancak her yıl yaptığı 'Fırtına geliyor' söylemleriyle adı kriz tellalına çıkan Roubini yine karamsar bir tablo çizdi. Daha önceki açıklamalarında 2011 ve 2012'nin zor geçeceğini söyleyen Roubini şimdi de 2013'te yaşanacak 'mükemmel fırtına'nın çok daha kötü olacağını öngördü. Gelecek 3 ila 5 yılda Euro Bölgesi'nin dağılma ihtimalini en az yüzde 50 olarak hesaplayan Roubini, "Bu yıl sonuna kalmadan Yunanistan, öncesinde Finlandiya veya İtalya euroyu bırakabilir" dedi.

Roubini'yi yine ısıttılar
Geçmişte Türkiye ekonomisinin ısındığını öne sürüp faiz artırılmasını isteyen, cari açık ve işsizliği risk faktörü diye sıralayan Roubini büyümenin öncü göstergesi olan sanayi üretiminin rekor kırdığı günde "Türkiye'de sert iniş olacak" iddiasıyla da dikkat çekti.

BİZE ULAŞIN