Ülker'in 30 milyon $’lık mutsuzluğu

Yıldız Holding'in markası Ülker, tüketicinin karşısına "Hayatı mutlu güzel kılan mutlu bir an" sloganıyla çıkıyor. Ancak grup, yılda 30 milyon dolar harcadığı spor sponsorluklarında yaşadığı sıkıntılardan dolayı mutsuz

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), Basketbol Federasyonu, dört büyükler ve Bursaspor'la sponsorluk anlaşması olan Ülker, 2007'den bu yana TFF ve UEFA ile birlikte "Çocuklar İçin Futbol" adlı projeyi yürütüyor. Proje kapsamında 6-12 yaş arasındaki kız ve erkek çocuklara futbol, dengeli beslenme, yaratıcı drama, fair play, oyun kuralları eğitimi veriliyor. 32 futbol köyünde 10 günlük kamplardan oluşan projeden bugüne kadar 220 bin çocuk yararlandırılmış. Ancak 32 futbol okulundan birinin bulunduğu Kapadokya'da bir araya geldiğimiz Ülker Kurumsal İletişim Müdürü Zuhal Şeker Tucker'ın anlattıklarına göre, sponsorluk ve sosyal sorumluluk projeleri için yılda 30 milyon dolar harcayan şirket, kulüplerin sözleşmelerle yazılı olmasına karşın vermeleri gereken desteği vermemiş. Şeker, kulüplerden kendi uğraşlarıyla 'ittir-kaktır' şeklinde aldıkları desteklerden yorgun düştüklerini belirtti. Çünkü Şeker'e göre futbol yöneticileri ve kulüplerin pazarlama yönetiminin şirketlerin çok gerisinde. Şeker, "Rutin konularda bile sıkıntı yaşıyoruz. Ancak futbolcularla ilgili 'şapkamızı taktı mı' gibi günlük sorunlarla uğraşıyoruz. Bu nedenle proje geliştiremiyoruz. Futbolun gelişmesi için federasyon ve kulüplerin en az bizim kadar çaba göstermesi gerekiyor" dedi.

YEŞİL IŞIK YAKTI
Şeker, futbolun içinde bulunduğu durumdan memnun değil. Seyir oranının gün geçtikçe düşmesinden, kulüplerin saha ve para cezası almasından rahatsız. Bunların kendilerine olumsuz yansıdığını söylüyor. Bu durumda kulüplerin sponsor bulmakta zorlanacaklarını belirten Şeker, birçok şirketin ana sponsorluktan vazgeçtiğini ya da çalışmalarını yavaşlattıklarını da hatırlattı. Futbol milli takımının da sponsorları arasında olan Ülker'in TFF ile yürüttüğü 5 yıllık "Çocuklar için futbol" projesinin süresi bu yıl doluyor. Şeker, anlaşmayı yenileme konusunda kararı Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker'in vereceğini söyledi. Kapadokya'daki kampı ziyaret eden Murat Ülker'e bu konu sorulunca da "Çocukları üzmeyiz, TFF de bizi üzmeyecektir" yanıtını verdi ve yeni dönem anlaşması için yeşil ışık yaktı. Bu arada TFF'de altyapının başındaki Futbol Gelişim Direktörü eski milli futbolcu Tolunay Kafkas da kamptan çıkan çocukların milli takımlara kadar yükseldiğini ve bazılarının birinci lig takımlarının altyapılarına gönderildiğini anlattı.


BİZE ULAŞIN