Finans Emeklilik'e ABD'li ortak geldi

ABD'li Cigna Finans Emeklilik'in % 51'ini satın aldı. Şirket 85 milyon euro peşin ödeme yapacak. Finansbank 15 yıllık işbirliğinden 1.4 milyar lira kazanacak

Yunanistan'ın en büyük bankası National Bank of Greece'in Türkiye'deki birimi Finansbank, Finans Emeklilik ve Hayat'taki yüzde 51 hissesini Cigna Nederland'e 85 milyon euroya sattı. Cigna satış bedelini peşin ödeyecek. Finansbank, 15 yıllık işbirliğinden toplam 1.4 milyar lira gelir elde edecek. Şirkette Finansbank'ın yüzde 49'luk hissesi devam edecek. Finans Emeklilik'in alım satım işleminin yılın ikinci yarısında tamamlanması bekleniyor.

PAZAR PAYI % 14'E ÇIKABİLİR

Finansbank Yönetim Kurulu Başkanı ve Grup CEO'su Ömer Aras, "İleriye dönük birtakım beklentilerimiz var, bir iş planı yaptık, 15 yıllık planı yapmak kolay değil. Bu iş planı gerçekleştirdiği takdirde Finansbank'ın bu işlemden toplam geliri 1.4 milyar lira olacak, bu bugünkü değerle yaklaşık 400 milyon euroya tekabül ediyor" diye konuştu. Aras, Finans Emeklilik'in yüzde 6.4 pazar payıyla dördüncü sırada yer aldığını 15 sene sonunda bunun yüzde 13-14'lere çıkabileceğini söyledi.

Rasyoya katkı sağlar
Finans Emeklilik'in yüzde 51 hissesinin satışının Finansbank'ın sermaye yeterlilik rasyosuna da bir miktar katkı yaptığını belirten Aras, "Çok önemli bir miktar değil. Çünkü bu satış bilançomuz içinde çok büyük bir yer işgal etmiyor. Ama SYR'yi çok yükseklere çekecek diye algılanmamalı" dedi.

Türkiye pazarı cazip
Cigna CEO'su Jason Sadler, Türkiye pazarının cazip büyüme fırsatları sunduğunu belirterek, "Genç nüfus büyüyor. Düşük sigorta penetrasyonunu düşünürseniz, büyüme fırsatları daha da önem kazanıyor" dedi. ABD'li Cigna'nın yıllık geliri 22 milyar dolar. 30 ülkede satış kapasitesi bulunuyor.
BİZE ULAŞIN