İran GSM'nin kilit ismi açığa alındı

Turkcell'in İran'da kazandığı GSM ihalesinin Güney Afrikalı MTN'ye verilmesini sağlamakla suçlanan büyükelçi açığa alındı

Turkcell'in 2004 yılında İran'da düzenlenen ilk özel GSM ihalesi lisansını almasının ardından yaşanan büyük krizde dün yeni bir gelişme oldu. İran'ın lisans anlaşmasını Turkcell yerine MTN isimli Güney Afrikalı operatöre usulsüz bir şekilde verdiği iddiaları dün Güney Afrika'da eski bir bürokratı koltuğundan etti. Wall Street Journal'ın haberine göre,Turkcell'in ihaleyi kaybetmesinde parmağı olduğu iddia edilen Güney Afrika eski İran Büyükelçisi Yusuf Saluje açığa alındı.

SİLAH TEKNOLOJİSİ SÖZÜ

Güney Afrika Dışişleri Bakanlığı sözcülerinin yaptığı açıklamaya göre Saluje'nin açığa alınmasında GSM ihalesinde yapılan yolsuzluk iddiaları neden oldu. Güney Afrika Dışişleri Bakanlığı Saluje hakkında soruşturma başlattı. Dönemin büyükelçisi Saluje, MTN kanalıyla İran'a nükleer ve savunma silahları konusunda yardım sağlama sözü vermekle suçlanıyor. Saluje ayrıca 200 bin dolarlık rüşvet alma iddiasıyla da karşı karşıya. Turkcell, MTN'ye lisans için İran ve Güney Afrika yetkililerine rüşvet vermek ve Tahran'a savunma ekipmanları sözü verdiği suçlamasıyla 4.2 milyar dolarlık dava açmıştı.

BİZE ULAŞIN