KKTC bankaları sağlam

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Maliye Bakanı Ersin Tatar, zamanında alınan tedbirler sayesinde KKTC;de bankacılık sektörünün sağlam bir zeminde olduğunu söyledi.

  • AA
  • Ekonomi
  • Cuma 13.07.2012 15:37
Maliye Bakanlığı Basın Bürosu'ndan yapılan açıklamada Tatar, bir bankayı ziyaretinde, hiçbir tedbir almayan Güney Kıbrıs'ın, batan bir kamu bankasını kurtarmak için AB, Rusya ve Çin'den 10 milyar avro talep ettiğine işaret etti.

Tatar, KKTC'de ise zamanında alınan tedbirler sayesinde bankacılık sektörünün sağlam bir zeminde olduğunu kaydetti.

Bankaları, sıkıntıları dinleyip çözüm üretmek için ziyaret ettiğini ifade eden Tatar, yerel bankaların uluslararası transferler konusundaki sıkıntılarının aşılması için KKTC Merkez Bankası ve Türkiye ile irtibata geçeceğini söyledi.

Yerel bankaların önemine değinen Tatar, reel sektöre kredi sağlamada, şube bankalarına göre daha hızlı hareket eden yerel bankaların yaşaması gerektiğini belirtti.

Tefeciliğe karşı olduklarını da vurgulayan KKTC Maliye Bakanı Ersin Tatar, finans şirketlerinin gerekli sermayeyi ortaya koyduktan sonra Merkez Bankası denetiminde işlem yapmasını sağlayacaklarını sözlerine ekledi.
BİZE ULAŞIN