Vanlı kızların kilimleri Amerika yolcusu

İşadamı Servet Harunoğlu'nun kurduğu Hisar Anadolu Destek Derneği, Van'da mucizeler yaratıyor. Terör nedeniyle Van ve Hakkâri kırsalından şehre göç eden kızlara atölye kuran dernek, burada üretilen kilimleri Amerika'da satacak

Van'ın varoşlarındaki genç kızları son yıllarda hiç olmadığı kadar büyük bir kilim dokuma isteği sardı. Köylerindeyken ihtiyaç duydukça kilim tezgâhına oturan kızlar, şimdi attıkları her ilmeğin karşılığını evlerine ekmek olarak götürüyor. İstanbul sosyetesinin büyük ilgi gösterdiği Vanlı kızların dokuduğu kilimler önümüzdeki ay ABD'ye gidecek. Derneğin kurduğu bağlantılar sonucunda 90 kilim Amerika'da bir etkinlikte satışa sunulacak. Van'daki bu değişimin başlangıcı ise iki yıl öncesine dayanıyor. Trabzonlu işadamı Servet Harunoğlu, emekliliğin tadını çıkarmak yerine sosyal sorumluluk projeleri yapmaya karar verdiğinde Van'daki kilim atölyelerini keşfetmiş. Terör nedeniyle Van ve Hâkkari kırsalından merkeze göç eden ailelerin kızlarının kilim dokudukları atölyelerin sayısı artırılmış önce. Şartları iyileştirilen atölyelerin sayısı 5'e çıkınca aileler kızlarını göndermeye daha da heveslenmiş. Harunoğlu, "Depremden önce 120 kızımız vardı. Daha sonra atölyelerin 3'ü depremden zarar gördü. Tamir ettik, şu anda dört atölyede faaliyet sürüyor" diyor.

ENKA DA DESTEKLİYOR

Deprem sonrası tamirat ve hatta büyütme işleri hızlanınca projenin destekçileri de artmış. Harunoğlu, "Flantropi Derneği, Woman of İstanbul, ODTÜ Mezunları Derneği, Enka Holding, Genel Enerji gibi 10'a yakın büyük bağışçı grup var. Ciddi bir desteği arkamıza aldık, yurtdışında da proje duyuldu" sözleriyle bu gelişimi anlatıyor. Harunoğlu, şu anda tekrar 90 genç kızın geldiği atölyelere iki tane daha ekleyeceklerini söylüyor.

HEDEF BİN KİŞİ

Atölyelerde dokunan kilimler dernek tarafından satın alınıp, daha sonra İstanbul'da hatta yurtdışında kermeslerde satılıyor. Harunoğlu, "Bir kız ayda yaklaşık 3 metrekarelik kilim dokuyor. Bunun karşılığında da ortalama 400 TL'lik maaş alıyor. Düşünün 10-12 kişilik aileler bunlar ve köylerinden göç etmişler. Bazı kızlarımız ailesinin tek para kazananı" şeklinde konuşuyor. Derneğin hedefi projeye bin kızı dahil etmek. Ürünler İslam Türk Sanatları Müzesi, Topkapı Sarayı gibi önemli yapılarda kurulan stantlarda satılıyor.

BİZE ULAŞIN