Ülker'den gıdada yeni yabancı ortaklık

Ülker markasının sahibi Yıldız Holding, gıdada yabancılarla yeni bir ortaklık kurdu. Şirket ismi vermek istemeyen Murat Ülker, "Anlaşmanın imzası çoktan kurudu ama halka açık oldukları için bekliyoruz" dedi

Son yıllarda birçok yabancı ortaklığa imza atan Yıldız Holding, gıda sektöründeki markası Ülker ile yeni bir sürpriz yapacak. Gıda ve gıda dışı 6 alanda faaliyet gösteren Yıldız Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker, faaliyet alanları kapsamındaki yabancı bir şirketle ortaklık için anlaştıklarını ancak açıklama için bu şirketten onay beklediklerini söyledi. Edinilen bilgilere göre, ortaklık gıda sektöründe olacak.

MÜREKKEBİ KURUDU
Ülker'in, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ile 5 yıldır yürüttüğü "Çocuklar İçin Futbol" projesinin Kapadokya'daki kampını ziyaretimiz sırasında sohbet ettiğimiz Murat Ülker, yabancı şirketle yaptıkları ortaklık anlaşmasının mürekkebinin çoktan kuruduğunu, ancak imzayı attıkları şirket halka açık olduğu için prosedür gereği beklediklerini anlattı. Aldığımız bilgilere göre, marketlerde satılan ancak Ülker'in portföyünde olmayan ürün grubu için yabancı bir üreticiyle muhtemelen yüzde 50-50 joint venture (iki şirketin bir araya gelip birlikte kurdukları ortak girişim) yapılacak. Ülker, joint venture konusunda hayli deneyimli. Grup, kahvaltılık gevrekte dünyaca ünlü Kellogs, baharat ve çeşni üretiminde ABD'li McCormick, bebek mamasında Hero, sakız üretiminde de Danimarkalı Gumlink ile yüzde 50-50 ortaklık kurdu. Murat Ülker, Migros ya da Carrefour'la ilgilenip ilgilenmediklerine yönelik sorulara da "Almak için satıcı olması gerekiyor. Ayrıca önce satın aldığımız Şok'u sindirmeliyiz" yanıtını verdi.

HALKA ARZ GELİRİ KARDEŞ KARDEŞ PAYLAŞILACAK
Murat Ülker, Yıldız Holding'i halka açmak için 'yavaşça' hazırlandıklarını söylüyor. Bunun için iki kardeş (Murat Ülker ve Ahsen Özokur) Kökler ve Üs Holding adlı iki şirket kurmuş. Sürecin 5 yılda tamamlanması hedefleniyor. Sicil kayıtlarına göre, temelleri 321 milyon lira sermayeyle 16 Ağustos 2011'de atılan Kökler Holding Murat Ülker, eşi Fatma Betül Ülker ve oğlu Yahya Ülker ortaklığıyla kurulmuş. 2008'de kurulan Üs Holding'in ortakları arasında da Ahsen Özokur ile oğulları Ali Ülker ve Mehmet Özokur var. Geçen ay, Üs Holding'de Ali Ülker ve Mehmet Özokur tam yetkili kılınmış. Bu da arz gelirinin iki holdingte yatırıma dönüşeceğini gösteriyor.

OTOYOLDA İNŞAAT ŞARTI FİNANSI SIKINTIYA SOKAR
Yıldız Holding, yeni alanlara iştiraki Gözde Girişim aracılığıyla giriyor. Murat Ülker, otoyol özelleştirmelerine de bir konsorsiyumla birlikte teklif vermeyi değerlendirdiklerini anlattı. Kritik konu ise 'otoyol yapımı'nın ihale şartnamesine konulup konulmayacağı... Ülker, inşaatın ihaleye dahil edilmesinin finansörlerin konuya yaklaşımlarını değiştireceğini ve sıkıntı olacağını kaydetti. Gözde Girişim, Koç Holding ve Malezya merkezli UEM Berhad ile ortak girişime yönelik mutabakat imzalamıştı. Köprü ve otoyol ihalesinde son başvuru 3 Eylül'e, son teklif tarihi ise 31 Ekim'e uzatılmıştı.

ŞİKE, İŞİ OLUMSUZ ETKİLİYOR
Fenerbahçeli Murat Ülker'e "Yargı, Fenerbahçeli yöneticiler için şike ve örgüt suçundan hapis kararı verdi, bu konuda ne düşünüyorsunuz" deyince şu yanıtı verdi: "Henüz Yargıtay onamadı." Her şeyin unutulup mahkemenin yazdığı kararın akıllarda kalacağını anlatan Ülker, şikenin konuşulmasının bile işlerini olumsuz etkilediğini belirtti.

BAKKALDA 15 BİN TEKNEDE SIFIR!
Ülker'in bilekliği dikkatimi çekti. Apple'la Nike'ın birlikte geliştirdiği, adım ve kalori ölçer saatini görünce; "Kaç adım atmışsınız bugün" diye sordum.
Bugün yaklaşık bin adım atmışım. Bir aydır takıyorum. Rekorum günde 15 bin adım.
Rekor fabrika ziyaretinde mi?
Hayır muhtemelen bakkal gezilerinde.
Bazı günler sıfır çekmişsiniz?
O teknede. Su almasın diye çıkarıyorum.


BİZE ULAŞIN