28 Şubat'a mali soruşturma

Darbe Komisyonu 28 Şubat sürecine ilişkin olarak dönemin siyasetçi, asker ve bürokratlarına yönelik hesap hareketlerini mercek altına alacak

Banka batışları ve ardından gelen Cumhuriyet tarihinin en büyük finansal krizine neden olduğu iddia edilen 28 Şubat sürecinin mali boyutu da mercek altına alınıyor. Darbenin Türkiye'ye yaklaşık 300 milyar dolara mal olduğu iddia ediliyordu. TBMM'de kurulan Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu 1991-2007 tarihleri arasında dönemin siyasetçi, asker ve üst düzey bürokratlarına yönelik hesap hareketlerini inceleme kararı aldı.

DÜNDAR'I DİNLEYECEK

Komisyon sözcüsü İdris Şahin, bu konuda Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ile Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na (TMSF) yazı yazdıklarını belirtti. Yakın bir zamanda her iki kurumdan da cevap beklediklerini kaydeden Şahin, "Amacımız, 28 Şubat süreci öncesi, sürecin yaşandığı dönem ve sonrasındaki gelişmeleri daha iyi analiz edebilmek. Bu konudaki araştırmamızda dönemin aktörlerinin banka hesapları da önem arz ediyor" diye konuştu. Şimdiye kadar resmi kurum-kuruluşlardan talep edilen bilgi ve belgeler ile dinledikleri kişilerin verdiği bilgilerle oluşturulan tutanakları raporlaştırdıklarını anlatan Şahin, "Ciddi bir dokümana sahip olduk. 43 uzman konu üzerinde çalışıyor" dedi. Şahin, bilgi almak üzere gazeteci Uğur Dündar'ı da davet ettiklerini söyledi.

BİZE ULAŞIN