Düşman çatlatan bono

"Türkiye 2012'de dış borç ödeyemez" diyenler bir kez daha duvara çarptı. Hazine'nin hazirandaki rekor eurobond ihracından sonra Halkbank da tarihi bir başarıya imza attı. Türk bankacılık tarihinin en düşük faizli özel sektör eurobondunun ihracını gerçekleştirdi

Faiz lobisinin tüm kara propagandasına rağmen Türk Hazinesi'nden sonra Türk bankaları da tarihi başarılara imza atıyor. Avrupa'da sadece bankalar değil, İspanya ve İtalya gibi devler bile borç bulamazken, Halkbank'ın yaptığı 5 yıllık eurobond ihracı, bankacılara "Böyle satış görmedik" dedirtti. Esnafa ve sanayiye kullandıracağı kredilerin finansmanı için 500 milyon dolarlık eurobond ihracına çıkan banka, 9 katı taleple karşılaştı ve bu sayede Türk bankacılık tarihinin en düşük faiziyle tahvil satışı gerçekleştirildi. 500 milyon dolarlık satış miktarı da yatırımcılardan gelen talep üzerine 750 milyon dolara çıkarıldı. Banka bonolarının başlangıçta yüzde 5.375 olarak belirlenen yıllık getirisi ise alıcıların daha düşüğe razı olmaları nedeniyle yüzde 5 olarak gerçekleşti. Bir bankacı müşterilerin tahvil alabilmek için "Satış sırasında ortaya çıkan faizin yüzde 0.125 puan düşüğüne razıyız" diye talep yağdırdığını belirterek, "Daha önce şirket eurobondları piyasasında böyle bir satışa rastlamadım" dedi.

260 YATIRIMCIDAN TALEP YAĞDI

Halkbank yaptığı ihraçla Türkiye bankacılık sektöründe de aynı vadeyle en düşük maliyetle borçlanan banka oldu. Citibank, Deutsche Bank ve BofA Merrill Lynch eş liderliğinde yürütülen ihraç işleminde yatırımcıların yoğun ilgisi ile karşılaşan bankanın, 2007'deki halka arzında olduğu gibi yine rekor düzeyde talep toplama başarısı gösterdiği kaydedildi. 9 kata ulaşan talep nedeniyle öngörülen ihraç tutarını artırmak yoluna giden Halkbank'ın, ihraç edilen tahvilin yıllık kupon oranının yüzde 4.875 seviyesinde gerçekleştiği açıklandı. Açıklamada, 260 uluslararası yatırımcının talepte bulunduğu tahvilin yüzde 33'ünün ABD, yüzde 53'ünün Avrupa, yüzde 9'unun Uzakdoğu ve yüzde 5'inin diğer ülke merkezli yatırımcılar tarafından tercih edildiği kaydedildi.

TÜRKİYE'NİN İSTİKRARINA GÜVEN DUYULUYOR
Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan, ihraç edilen tahville bankanın, şu ana kadar uluslararası piyasalara entegrasyon yolunda atmış olduğu adımlara bir yenisini eklediğini söyledi. Tahvile ilişkin görüşmelerde, yatırımcıların Türkiye'nin istikrarına yönelik kaygılarının bulunmadığını, uygulanan para ve maliye politikasının yatırımcı nezdinde yüksek itibarını gözlemlediğini ifade eden Aslan, Türkiye ve bankalarına güven duyduklarını belirten yatırımcıların, daha uzun vadelerdeki borçlanmalara da ilgilerinin bulunduğunu söyledi. Yurtdışındaki toplantılarda yatırımcıların Halkbank'a duydukları ilgiden çok memnun olduklarını belirten Aslan, "Uluslararası kurumsal hisse senedi yatırımcıları tarafından çok iyi bilinen ve talep gören bir bankayız. Bu ihraçla artık uluslararası tahvil yatırımcılarının da yakından takip ettiği bir banka olduk" dedi.

'TÜRKİYE BORÇLANAMAZ' DEMİŞLERDİ, BANKALAR BİLE REKOR KIRIYOR
Geçen yıl sonunda faiz lobisine hizmet eden ve Merkez Bankası'nın acilen faiz artırmaması halinde dış finansman sıkıntısı yaşanacağı iddiasıyla Türk piyasalarına atakta bulunan lobi, bu konuda da yanıldı. Hazine geçen ay 40 yıl vadeli eurobond satışı yaparken tarihinin en düşük faizi ve en yüksek talebiyle borçlandı. İhalede satılan eurobondalrın çoğunluğunu 1990'lı yılların aksine Türkiye'deki yatırımcı değil küresel yatırımcı aldı. 40 yıllık ihraçta satılan tahvillerin yüzde 80'i 22 ayrı ülkedeki yatırımcı tarafından kapışıldı. Hazine bu ihraçla aynı zamanda reytingi daha yüksek ülkelerden ucuza borçlanarak kredi derecelendirme kuruluşlarının verdiği kotü notların haksızlık olduğunu da ortaya çıkarmıştı. Hazine'nin ardından Halkbank'ın başarısı da sadece Türkiye değil, Türk şirketlerinin de küresel piyasada güven testinden çok rahat geçtiğini gösterdi.

BİZE ULAŞIN