Sanatla da dost teknoloji

'Dost teknoloji' sloganıyla tüketicilerine ulaşan Vestel, sanatsal etkinliklere verdiği destekle öne çıkıyor. Vestel İcra Kurulu Başkanı Ömer Yüngül, "Sanata destek, toplumsal görevimiz" diyor

Türkiye'nin en büyük elektronik firmalarından olan Vestel, 'dost teknoloji' vaadini sadece ürünleri, hizmetleri ve satış noktalarında değil spor, sanat, çevre gibi toplumla buluşan farklı platformlarda da hayata geçiriyor. Şirket bugüne kadar pek çok sanatsal aktivitede etkin rol alarak çeşitli sponsorluklar üstlendi. Gösteri sanatları alanında Anadolu Ateşi'nin hayata geçirdiği ve tüm dünyada hayranlıkla izlenen Troya gösterisinin sponsorluğunu yaptı. Görsel sanatlarda da varlığını hissettiren Vestel, geçtiğimiz yıl Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın 100'üncü yılı şerefine çekilen Anadolu Kartalları filmine sponsor oldu. Steven Spielberg'ün yapımcıları arasında yer aldığı ve tüm dünyada izlenme rekorları kıran Terra Nova dizisinin de Türkiye ve yakın coğrafyada gösteriminin sponsoru olarak dikkatleri üstüne çekti. Hatta şirket yeni LED TV ürünlerine bu dizinin adını verdi. Şu sıralar ise Vestel Türkiye'nin ilk interaktif sergisi Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi'nde gerçekleşen 'Great Masters'la adından söz ettiriyor. Vestel'in ana sponsorluğunda düzenlenen sergi, 31 Temmuz'a kadar gezilebilecek.

TOPLUMSAL GÖREV

Vestel son zamanlarda sanata verdiği desteği önemli oranda artırmış durumda. Markanın sanatsal aktivitelere olan desteğini Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Ömer Yüngül ile konuştum. Sanatın farklı alanlarına katkı sağlamayı toplumsal görevleri arasında gördüklerini söyleyen Yüngül, "Sanat temel olarak estetikten beslenen bir alan. Leonardo da Vinci, Michelangelo ve Raphael, Rönesans döneminin büyük sanatçıları ve tasarım dehalarıydı. Biz de bugün ortaya koyduğumuz tasarımlarla geleceğe izimizi bırakmak istiyoruz. Bir tasarım markası olarak, Rönesans'ın tasarım dehalarını İstanbul'da ağırlamaktan onur duyuyoruz" sözleriyle tasarımın da sanatın bir dalı olduğuna vurgu yapıyor.

TASARIM ARTIK HAYATIN HER ALANINDA
Ömer Yüngül, artık insanların evlerinde kişiye özel, bir nevi sanat eseri olan ürünler görmek istediklerini belirtiyor. Yüngül, Vestel tasarım renkli buzdolaplarının altında da bu fikrin yattığını şu sözleriyle aktarıyor: "Bizim için gelecek ürün tasarımı kişiselleştirmede. Artık tüketiciler evlerinde 'kendilerine ait' ürünler, kişisel zevklerini yansıtan tasarımlar görmek istiyorlar. Biz de bu kişiselleşme trendini ürünlerimize yansıtıyoruz. Hem beyaz eşyada hem elektronikte, ürünlerin klasik kalıplarının çok dışında, renkleri ve estetik özellikleriyle benzerlerinden ayrışan tasarımlar ortaya koyuyoruz."

YENİ PROJELER GÜNDEMDE
The Great Masters, Rönesans'ın estetiği ve dehasıyla teknolojiyi birleştiren bir sergi. Bir teknoloji markası olarak Vestel'le bu serginin örtüştüğünü düşünen Yüngül, "Kültüre ve sanata verdiğimiz destek, bugün olduğu gibi önümüzdeki dönemde de sürecek. Sanata yatırım, toplumun kültürel gelişimine de yatırım demek" dedi.

Sanat iyi bir yatırım aracı
Ömer Yüngül, sanatın iyi bir yatırım aracı olduğunu düşünüyor. "Kültür varlıklarına yatırımın sanata ve sanatçıya destek açısından çok değerli olduğunu düşünüyorum" diyen Ömer Yüngül, günümüzde sanata yapılan yatırımın, pek çok yatırım enstrümanına göre daha fazla getiri sağladığını da vurguluyor. Bu sözleriyle de sanatın iyi yatırım olduğu görüşünü paylaşıyor.


BİZE ULAŞIN