'İki yıl sonra Euro'dan çıkmak için yalvaracağız'

Koalisyon hükümetinin ülkeyi Euro'nun dışına yönlendirdiğini söyleyen SYRIZA lideri Tsipras, "İki yıl sonra Euro'dan çıkmak için yalvaracağız" dedi

  • Ekonomi
  • Pazartesi 16.07.2012
Yunanistan'da Radikal Sol Koalisyon (SYRIZA) lideri Aleksis Tsipras, Yeni Demokrasi Partisi (ND) lideri Andonis Samaras başkanlığında, Panhelenik Sosyalist Hareket (PASOK) ve Demokratik Sol Parti'nin (DİMAR) desteğiyle kurulan koalisyon hükümetinin ülkeyi Euro Bölgesi'nin dışına yönlendirdiğini söyledi. Atina'da düzenlenen Avrupa Sol Partisi'nin Yürütme Kurulu toplantısının açılışında konuşan Tsipras, hükümetin ekonomi politikasını eleştirerek, daha fazla kemer sıkma ve özelleştirmelerle ilgili kararların, kalkınma programının başarısızlığını gösterdiğini öne sürdü. Tsipras, "Program tutmuyor. Denklemin çözümü yok. Üç partili hükümet, kreditörlerin mantık dışı taleplerine yardımcı olursa iki yılın sonunda hasta ve iflas etmiş olan Yunanistan kendi isteğiyle ve yalvararak Euro'dan çıkmaya mecbur kalacaktır" dedi.

'YUNANİSTAN SATILIYOR'
Hükümetin, kreditörlerin çıkarlarını sözde uluslararası hedeflermiş gibi göstermeye çalıştığını ve yardım anlaşması çerçevesinde kamuya ait su, elektrik, telekomünikasyon ve deniz manzaralı taşınmaz mal varlıklarını satmak niyetinde olduğunu ifade eden Tsipras, "Sonunda Özel Sektör Katılımı (PSI) olarak bilinen tahvil takası anlaşması olayındaki gibi bunu da büyük bir başarı olarak gösterecekler. Aslında Yunanistan satılıyor" diye konuştu.

'SYRIZA TEHLİKE DEĞİL!'
TSipras , Yunanistan'ın kalkınma programını denetleyen ve incelemelerde bulunmak üzere 24 Temmuz'da Atina'ya gelmesi beklenen Avrupa Birliği, Avrupa Merkez Bankası ve IMF temsilcilerinden oluşan troyka heyetinin, aslında sadece Yunanistan'a "kendini asmak için kullanacağı ipi tercih etme imkânı verdiğini" ifade etti. Bazılarının iddia ettiği gibi SYRIZA'nın Yunanistan için tehlike oluşturmadığını belirten Tsipras, Yunanistan gibi krizde bulunan ülkeler için asıl tehlikenin kemer sıkma politikalarından geldiğini söyledi.

BİZE ULAŞIN