Türkiye IMF İcra Kurulu'na giriyor

Yirmi dört üyeli IMF İcra Kurulu'nda son haftalarda varılan siyasi mutabakata göre Türkiye koltuk sahibi olacak

  • Ekonomi
  • Pazartesi 16.07.2012
Türkiye ile Polonya'nın ilk defa Uluslararası Para Fonu (IMF) İcra Kurulu'na gireceği bildirildi. ABD'nin borsa ve iş çevreleri gazetesi Wall Street Journal (WSJ), son haftalarda varılan siyasi bir mutabakat uyarınca Türkiye ve Polanya'nın ilk defa 24 üyeli icra kurulunda koltuk sahibi olacağını duyurdu. WSJ "Türkiye ve Polonya'nın, IMF İcra Kurulu'nda Koltuğu Olacak" başlıklı haberinde bu yönde varılan siyasi mutabakat için "İki ülke, koltuklarını dönüşümlü biçimde başka ülkelerle paylaşacak olsa da mutabakat, yükselen ekonomilere (IMF'de) daha büyük kuvvet sağlayan bir güç kayması anlamına geliyor" yorumunu yaptı.

KOLTUKLAR PAYLAŞILACAK

2010'da yapılan bir yönetişim reformu kapsamında yükselen piyasalara daha da güç sağlanmasında mutabık kalındığının anımsatıldığı WSJ haberinde, "Kuruldaki koltuklara ilişkin varılan yeni siyasi mutabakat uyarınca, Belçika bir koltuğu Hollanda ile paylaşarak Türkiye'ye, bir koltuğu birkaç yılda bir dönüşümlü olarak Avusturya, Macaristan ve Çek Cumhuriyeti ile paylaşma fırsatını sağlıyor" diye yazdı.

YÜKSELEN EKONOMİLER KURULDA SES GETİRİYOR
IMF'ye artık daha fazla kaynak sağlayan yükselen ekonomilerin kurulda daha büyük ses ve daha çok oy istediklerini de belirten WSJ, şimdiye kadar kurulda koltuk elde eden yükselen ekonomiler arasında Çin, Hindistan, Rusya ve Brezilya'nın bulunduğunun altını çizdi.

BİZE ULAŞIN