Bütçe 'faiz insin' diyor

Ekonomi yönetiminin uyguladığı tedbirlerle düşen iç tüketim, vergi gelirlerini etkiledi. KDV ve ÖTV gelirleri yerinde saydı. SGK ve memur zam farkı da eklenince ilk 6 ayda bütçe açığı arttı. İç tüketim için faiz indirim beklentisi güçlendi

Yumuşak iniş tedbirleriyle yavaşlayan iç tüketim vergi gelirlerini azaltınca bütçe haziranda beklenenin altında performans gösterdi. Ocak-Mayıs'ta 432 milyon lira olan bütçe açığı altı ayda 6.7 milyar liraya çıktı. Bu yükselişte düşen vergi gelirlerinin yanı sıra memur zam farkı ve sosyal güvenlik harcamalarındaki artış etkili oldu. Yılın ilk çeyreğinde iç talebin büyümeye katkısı da 1 puanla sınırlı kaldı. Açıklanan veriler, Türkiye'nin Hindistan gibi bütçe açığı sarmalına girmemesi için Merkez Bankası'nın katı enflasyon hedeflemesinden bir miktar vazgeçerek, faizlerde düşüşe gideceği beklentisini güçlendirdi. Halen politika faizini yüzde 5.75, gecelik borç verme faizinin üst bandını da yüzde 11.5 olarak uygulayan banka, perşembe günü Para Politikası Kurulu'nu toplayacak.

AÇIK 3'TE BİRİ

Bütçe verilerini açıklayan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Haziranda açık 6.3, ilk altı ayda da 6.7 milyar lira oldu. Vergi gelirlerindeki artış hızı geçen yıla göre düştü. Özellikle vergi gelirleri arasında KDV neredeyse yerinde saydı. Bu da aslında ekonominin özellikle de özel tüketimin ne kadar yavaşladığını ortaya koyuyor" dedi. Olumsuz tabloya rağmen yıl sonundaki bütçe açığı hedefinin sadece üçte birinde olduklarını anlatan Şimşek, "Bu yılın ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre performansta ciddi bir bozulma var. Ama buna rağmen ilk 6 aylık döneminde gelirlerin faiz hariç giderleri karşılama oranı yüzde 92" dedi.

'GEREKEN TEDBİRİ ALIRIZ'
Şimşek, 2013 bütçesi çalışmalarına başlanacağını anlatarak, "Bu süreçte ilave tedbir gerekip gerekmediğine bakacağız. Gerekirse ilave tedbirlerin alınabilir" dedi. Şimşek, kamu kurumlarına "Kemer sıkın" uyarısı yaparken, kayıt dışı için çifte bordroyu inceleyeceklerini kaydetti.

BİZE ULAŞIN