En büyük samuray Türkiye’de banka açıyor

Bank Audi'nin ardından bankacılık lisansı yarışına giren Intesa ve Pasargad'a Japon BTMU eklendi. 1.8 trilyonluk banka, ağustosta BDDK'ya başvuracak. Lisansa onay çıkarsa 2013'te faaliyete geçecek

  • Ekonomi
  • Salı 17.07.2012
Büyümesini Türkiye'ye bağlayan yabancı bankalara bir yenisi daha eklendi. Geçtiğimiz aylarda bankacılık lisansı alan Lübnanlı Bank Audi'nin ardından yarışa giren İtalyan Intesa ve İranlı Pasargad'a şimdi de 1.8 trilyon dolar aktifiyle Japonya'nın en büyük bankası Bank Tokyo-Mitsubishi UFJ (BTMU) katıldı. Japon dev, ağustosta Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'na (BDDK) bankacılık lisansı için başvuruda bulunacak. 300 milyon dolarlık sermaye ile kurulan Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ Turkey Anonim Şirketi adıyla Türkiye'de faaliyet göstereceklerini belirten BTMU Avrupa, Ortadoğu ve Afrika CEO'su Shoji Nakano, BDDK'nın onay vermesi halinde Ekim 2013'te faaliyete geçmeyi planladıklarını söyledi. Bankanın Türkiye planlarının büyük olduğunu anlatan Nakano, gelecek dönemde 300 milyon dolarlık ödenmiş sermayenin artırılacağını belirtti.

5 MİLYAR DOLAR KREDİ

Aynı zamanda dünyanın en büyük 11'inci bankası olduklarını anlatan Nakano, Türkiye'de 140 Japon şirketinin faaliyet gösterdiğini ve bu sayının 7 yılda üç katına çıkacağını dile getirdi. Toptan ticari bankacılık alanında faaliyet göstereceklerini kaydeden Nakano, gelecek 3-5 yılda Türkiye'ye verdikleri kredilerin 5 milyar dolara ulaşmasını hedeflediklerini söyledi.

İLKER AYCI: BİR BANKA DAHA GELİYOR
Shojı Nakano (solda) Türkiye'nin bölgede bankacılık lisansı için başvuru yaptıkları tek ülke olduğuna dikkat çekti. Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı İlker Aycı da Türkiye'ye geçtiğimiz aylarda bir Japon bankasını (Mizuho) getirdiklerini biriyle daha görüştüklerini belirtti.

İSTANBUL'DA KILIÇLARI ÇEKTİLER
Japon bankacılık devleri arasındaki rekabet savaşı İstanbul'a sıçradı. Sumitomo Mitsui'nin ardından temsilcilik açan Mizuho, lisans başvurusunda bulunmayı hedeflediğini açıkladı. Son samuray BTMU ise 2008'de Morgan Stanley'in yüzde 22.4'ünü satın aldı. 40 ülkede 500'den fazla şubesi bulunan BTMU, Bank of China'ya da ortak.

BİZE ULAŞIN