Petrolde Libor kokusu

  • Ekonomi
  • Salı 17.07.2012
İngiltere'de Barclays'in Libor piyasasını manipüle ettiğinin ortaya çıkmasının ardından altın ve petrol fiyatlarında da manipülasyon yapıldığı yönündeki iddialar artıyor. Uluslararası Menkul Kıymetler Komisyonu Örgütü'nün (IOSCO) hazırladığı rapora göre, İngiltere'de petrol piyasasının manipülasyon ve deformasyona açık olduğu bildirildi. Raporun açığa çıkmasının ardından uzmanlardan uyarı geldi. Traderlar, petrol şirketleri ve hedge fonların piyasayı olumsuz etkileme gücüne sahip olduğu ve yanlış fiyatlar rapor etmeye çalışmalarının muhtemel olduğu kaydedildi. Sene başında kurşunsuz benzinin litresinin rekor seviyeyi gördüğünü hatırlatan uzmanlar, petrol fiyatlarında yapılan herhangi bir manipülasyonun, tüketicilerin cebinden fazla para çıkmasına neden olacağı konusunda uyarıda bulundular. İngiliz Parlamentosu üyesi Robert Halfon öncülüğündeki bir grup milletvekili, Başkan David Cameron'u petrol piyasası regülasyonlarını güçlendirmeye ve fiyat manipülasyonunda bulunanlara yaptırım uygulamaya çağırdı.

PETROL VE MOTORİN FARKLI

Kampanya kapsamında 'Petrolpromise.com' internet sitesini hayata geçiren Halfon, fiyatların hızla yükselmeye meyilli olduğunu kaydederek, geçen sene mayıs ayından ağustosa kadar geçen süreçte petrol fiyatlarında görülen yüzde 5.5 düşüşe karşılık motorin fiyatlarının aynı oranda değer kaybetmemesinin manipülasyona delil oluşturduğunu iddia etti.

BİR AYDA 103 DOLARA KADAR ÇIKTI
Petroldeki manipülasyon iddialarının hemen ardından Brent tipi petrol 103 dolara kadar çıktı. Fiyatlar geçtiğimiz ay 89 dolara kadar gerilemişti. Uzmanlar petrol fiyatlarında yapılan herhangi bir manipülasyonun, tüketicilerin cebinden fazla para çıkmasına neden olacağı konusunda uyarıda bulundu.


BİZE ULAŞIN