İhtilal küskünü Damat'a ortak

27 Mayıs ihtilali sırasında Türkiye'yi terk eden Kerküklü işadamı Nemir Kırdar, Damat markasının sahibi Orka Group'a ortak oldu. Damat'ın Investcorp'la uluslararası pazarlarda güç kazanması hedefleniyor

İstanbul'un eski valilerinden ve Menderes Hükümeti'nin Sağlık Bakanı Lütfi Kırdar'ın ihtilal küskünü yeğeni Nemir Kırdar Türkiye'deki yatırımlarını artırmaya devam ediyor. 12 Eylül 2010'da yapılan referandumun ardından Türkiye'ye yatırım yapacağını açıklayan Kırdar'ın şirketi Investcorp, üçüncü yatırımını Damat ile yaptı. Daha önce Tiryaki Agro ve Arena Bilgisayar'ın hissedarı Redington'a ortak olan Investcorp, Damat markasını bünyesinde bulunduran moda perakendecisi Orka Group'un yüzde 30'unu satın almak üzere kesin anlaşma imzaladı.

POTANSİYEL ÖNEMLİ

Amcası Lütfi Kırdar 27 Mayıs İhtilâli'nden sonra Yassı Ada'da yargılanırken yaşamını yitirince önce Irak, ardından ABD'ye giden Kerkük doğumlu Nemir Kırdar, 41 milyar dolarlık şirketiyle zenginlikte İngiliz Kraliçesi'ni bile geride bırakan bir işadamı. Orka Group'un büyüme hedefleri için önemli miktarda sermaye sağlayacak bu anlaşmayla aynı zamanda Investcorp'un, Gucci, Tiffany ve Saks Fifth Avenue gibi moda perakendesi şirketlerinde kazandığı bilgi birikimini de beraberinde getirmesi bekleniyor. Orka Group Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, "Uluslararası yatırımcıların uzun zamandır grubumuza yönelik ilgisi devam ediyordu. Bu işlem, markalarımızın potansiyelinin uluslararası pazarlarda artmasına, yurtiçi ve yurtdışı pazarlarda da daha hızlı büyümesine olanak sağlayacaktır" diye konuştu. Investcorp Yönetici Direktörü Tristan de Boysson ise "Türkiye moda perakende pazarı, özellikle erkek modası pazarı, önemli büyüme potansiyeline sahip. Bu uluslararası başarı hikâyesinin bir parçası olmak için sabırsızlanıyoruz" dedi. Investcorp bölgeye yönelik fonu Gulf Opportunity Fund vasıtasıyla Orka'nın yüzde 30'unu alarak Türkiye'deki üçüncü yatırımını yapmış oldu. Investcorp Başkanı Mohammed Al Shoogi, "Hızlı büyüme gösteren Türkiye'de marka bilinirliği yüksek ve güçlü tasarımları olan Orka Group'a yatırım yapmaktan heyecan duyuyoruz" dedi. Investcorp, perakendeci A-101 mağazası ile de ilgileniyor.

17 ÜLKEDE YATIRIMI VAR
Nemir Kırdar'ın sahibi olduğu New York merkezli Investcorp, alternatif finansal yatırım ürünlerinin kullanımı ve yönetimi alanında faaliyet gösteriyor. Ayrıca, Londra ve Bahreyn Krallığı'nda bölge ofisleri bulunuyor. Coğrafya açısından en büyük ve farklı seçeneklerin olduğu alternatif finansal yatırım ve yönetim şirketleri arasında gösterilen Investcorp, toplam 30 milyar doları aşan fonla 90'ın üzerinde şirkete yatırım yaptı. Halen şirketin 17 ülkede çeşitli yatırımları bulunuyor.

ÜÇ MARKAYA SAHİP
1986'da Süleyman ve Halidun Orakçıoğlu tarafından kurulan Damat, Tween ve D'S Damat markaları moda perakendesi alanında faaliyet gösteren Orka Group, uluslararası pazarlarda da Damat-Tween markalarıyla son dönemlerde adından sıkça söz ettiriyor. Orka Group'un erkek giyimine yönelik ürünleri, kendi işlettiği ve franchise'ları da dâhil olmak üzere 250'nin üzerinde mağazada ve 40 ayrı ülkede satılıyor.

BİZE ULAŞIN