Yanlış haber Ankara'dan döndü

Türkiye ile Irak arasında gelişen ekonomik ilişkileri perçinlemek amacıyla uçuş frekanslarını arttırmak için Ankara'ya gelen Iraklı yetkililer, müzakere masasında sürprizle karşılaştı.

Erbil'den dün sabah saatlerinde gelen "Irak hava sahasını Türkiye'ye kapattı. Türk Hava Yolları uçakları mahsur kaldı" haberi Ankara'da kısa süreli şok yaşattı. Haber, Ankara'ya Türk ve Irak sivil havacılık yetkililerinin, iki ülke arasında uçuş frekanslarının artırılması için yapılan müzakereler sırasında ulaştı. Türk Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü yetkilileri, sıcağı sıcağına Iraklı muhataplarına haberin doğruluğunu sordu.

ELEKTRİK KESİLDİ, RADAR BOZULDU

Irak Sivil Havacılık yetkilileri ise Türkiye'ye yönelik özel bir uygulamanın olmadığını, hava trafiğinde yaşanan aksamanın Irak'taki elektrik kesintisi üzerine radar sisteminde meydana gelen arızadan kaynaklandığını aktardı, "Bu nedenle seferler yapılamıyor" dedi.

4 MERKEZE UÇUŞ YAPILMIYOR

Irak'ta genel elektrik kesintisine bağlı olarak Bağdat, Musul, Necef ile Basra'da radarların çalışmadığı, uçakların iniş ve kalkış yapamadığı belirtildi.

THY'nin İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan yapılması planlanan saat 03.00'teki TK-796 sefer sayılı Necef, saat 03.50'deki TK-802 sefer sayılı Bağdat, saat 04.10'daki TK-798 sefer sayılı Basra ve 05.55'teki Musul seferleri ertelendi.

Irak'ta elektrik akımının normale döndüğü saat 10.00'da Bağdat seferi gerçekleştirildi, diğer 3 sefer de gün içinde normale döndü.
BİZE ULAŞIN