Çağlayan Samuraylar'a teşvikin avantajlarını anlattı

Yeni teşvik sisteminin tanıtımı için Japonya seyahatine çıkan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, dev firmalardan yatırım müjdesi verdi. Çağlayan, Japon devlerine "Geç kalarak nükleer enerjide fırsatı kaçırmayın" çağrısı yaptı

Yeni teşvik sisteminin road-show'una Japonya'dan başlayan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Tokyo temaslarının ilk gününde 740 bin çalışanı olan ve toplam cirosu 505.4 milyar doları bulan Mitsubishi, Itochu, Daiichi ve Mitsui gibi Japon şirketlerinin CEO'ları ile bir araya geldi. Görüşmelere, yeni teşvik sistemi ile Türkiye'nin Mersin'den sonra kuracağı ikinci ve üçüncü nükleer santraller damgasını vurdu. Çağlayan görüşme sonrasında yaptığı açıklamada Daiichi, mevcut sigorta şirketlerinden biriyle Türkiye'de yatırım yapacağını söyledi.

İLGİ ÇOK YÜKSEK
Türkiye'de rafineri yatırımına talip Japon şirketler olduğu bilgisini de paylaşan Çağlayan, "Japonlar'ın Türkiye'yi üretim üssü ve yönetim merkezi yapmak istediklerini söyledi. Önümüzdeki aylarda Türkiye'ye doğrudan yatırım, otomotiv, petrokimya ve enerjide milyar doları aşacak. Japon şirketlerine nükleer konusunda geç kalmama çağrısı yaptık" dedi. Türkiye-Japonya arasındaki ticari ilişkilerin ilk kez resmi formata sokulduğunu söyleyen Çağlayan, şunları söyledi: "Üçlü bir protokolle ekonomik ilişkileri belli bir sisteme, yapıya, çalışma takvimine bağlıyoruz. Japon firmalarının Türkiye'ye olan ilgisi normalin çok üzerinde oldu. Japonya Türkiye ile üçüncü ülkelerde işbirliği yapmak istiyor. Ekonomideki gelişmelerden etkilendiklerini kendileri ifade ediyor."

STRATEJİK YATIRIMLARA FAZLA DESTEK
Japonlar'ın teşvik paketine inanamadıklarını söyleyen Zafer Çağlayan, "Paket, çok ciddi bir heyecan yaratmış durumda. Önümüzdeki günlerde etkisi görülecek. Stratejik yatırımlar konusunda teşvik miktarı daha fazla olacaktır" dedi. Çağlayan, enerjide oyuncu olmayı isteyenlerin fazla olduğu bilgisini paylaştı. "Nükleer konusunda geç kalmayın" uyarısında bulunduklarını söyleyen Bakan Çağlayan, "Itochu CEO'suna geç kalıyorsunuz dedim" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN