Indesit Manisa’da buzdolabı üretip dünyaya satacak

İtalyan Indesit, Manisa'daki tesislerinde Türk mühendislerin geliştirdiği buzdolabını piyasaya sundu. Üretimin yüzde 60'ı ihracat yoluyla satılacak

İtalyan Indesit Company, 10 milyon euro yatırımla Manisa Ar-Ge Merkezi'nde geliştirilen ve yalnızca Türkiye'de üretilecek olan Hotpoint Yeni Kombi Buzdolabı Serisi'ni piyasaya sundu. Manisa'da gerçekleştirilecek üretimin yüzde 60'ı Avrupa, Ortadoğu ve Orta Asya ülkelerine ihraç edilirken, yüzde 40'ı iç piyasada satılacak.

SİPARİŞLER PATLADI

Manisa tesislerinde üretilen buzdolabının en önemli özelliği, sebze ve meyvelerin raf ömrünü 9 güne kadar uzatması. Türk mühendisler tarafından geliştirilen buzdolabına toplam 10 milyon euro yatırım yaptıklarını söyleyen Indesit Company Satış Direktörü Turgay Dağ, bu ürünü 17 aylık Ar-Ge sürecinin ardından Hotpoint markasıyla piyasaya sürdüklerini söyledi. Buzdolabından ilk yıl 20 bin adet üretileceğini dile getiren Dağ, "Şimdiden yüksek rakamlarda siparişler gelmeye başladı. Bu üründeki Active Oxygen teknolojisi sayesinde hanelerdeki israf ciddi anlamda önlenmiş olacak" dedi.

% 40 TASARUF
Yeni Hotpoint kombi buzdolabı tamamen Türk tüketicisinin ihtiyaçları doğrultusunda geliştirilmiş. Indesit Company Pazarlama Müdürü Marco Falaschetti, "Türk tüketicisinde geleneksel nedenlerle alışverişe çıktığında çok alma alışkanlığı var. Bu yüzden de dolapta israf olan meyve-sebze miktarı oldukça yüksek. Yeni buzdolabı bakteri oluşumunu yüzde 90 oranında azalttığı için israfı önleyecek. Ayrıca bu seri kötü koku oluşumunu da yüzde 70 engelliyor" dedi. Buzdolabının içinde bulunan aktif oksijen sağlayıcı sayesinde içeri sürekli taze hava girişi sağlanıyor. Bu da ürünün raf ömrünü uzatıyor. Falaschetti, şu anda piyasada 9 gün raf ömrü sağlayan başka bir buzdolabı olmadığını söyledi ve ekledi: "Yeni buzdolabı A sınıfı enerjili bir dolaba göre yüzde 40 tasarruf sağlıyor. Tüketiciler artık mağazalara geldiklerinde ilk olarak 'ne kadar tasarruf ediyor' diye soruyor."
'HER YIL 250 MİLYAR LİRA İSRAF EDİYORUZ'
Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Başkanı Prof. Aziz Akgül, Türkiye'de her yıl 250 milyar liranın israf edildiğini dile getirdi. Akgül, şöyle konuştu: "Rakamlar dehşet verici. Avrupa'da da bu oranlarda israf gerçekleşiyor. Eğer Türkiye'de bu kadar israf yapılmasa şu anda kişi başına düşen milli gelirimiz 30 bin doları bulur. Gıda israfında başı meyve ve sebze çekiyor. Hemen ardından da restoranlarda ve davetlerde kalan, atılan yiyecek içecekler geliyor."

TÜKETİM YERİNE ÇÖPE GİDİYOR
Amerika'da yılda 45 milyon ton, İngiltere'de 20 milyon ton, Türkiye'de ise 8 milyon ton meyve- sebze israf ediliyor. Indesit ürünlerin raf ömrünü önemli oranda uzatan bu ürünün yurtiçi ve yurtdışında büyük ilgi görmesini bekliyor.

BİZE ULAŞIN