İstanbul kalkınma üssü oldu

UNDP, 166 ülkede yürüttüğü özel sektör sosyal kalkınma projelerinin merkez ofisini New York'tan İstanbul'a taşıdı. Kararda Türk şirketlerinin performansı etkili oldu

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), şirketlerin global kalkınmayı esas alarak iş yapmaları hedefiyle 50 yıl önce New York'ta kurduğu Özel Sektör Kalkınma Merkezi'ni İstanbul'a taşıdı. Geçen yıl mart ayından bu yana süren çalışmaların bu noktaya ulaşmasında Türk hükümeti ve şirketlerin de önemli payı var. UNDP İstanbul Özel Sektör Direktörü Hansın Doğan, Birleşmiş Milletler'in bu kararı alırken devletin verdiği destek ve Türk şirketleriyle yürütülen başarılı sosyal sorumluluk projelerinden etkilendiğini belirtiyor. Doğan, "50 yıldır New York'ta olan ofis, İstanbul'a taşındı. Çok güçlü rakipler olmasına rağmen İstanbul tercih edildi. Bu, Türk şirketlerinin başarısıdır" diyor.

KOÇ KATALİZÖR OLDU

Doğan, UNDP'nin özel sektör kalkınma felsefesini 'kapsayıcı iş modeli'yle açıklıyor. Yani şirketlerin toplumun ihtiyaç duyduğu ürünler geliştirerek kârlılıklarını sürdürmelerini hedefliyorlar. Bunun için de en basit yol olarak Küresel İlkeler Sözleşmesi'ne dahil olmayı gösteriyorlar. Türkiye'de şirketleri bu konuda bilinçlendirmek için 2005'te çalışmaya başladıklarını söyleyen Doğan, Koç Holding'in katalizör etkisi yaptığını belirtiyor. Doğan, "2006'da Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, New York'ta Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon'la el sıkışarak Sözleşme'yi imzaladı. "Bu olay sıçrama etkisi yaptı. Şu anda sözleşmeye 225 Türk şirketi aktif üye" diyor.

DPT finansal kaynakla destek oldu
UNDP'nin şirketlere sosyal sorumluluk anlayışıyla kâr etmelerini, bu şekilde sürdürülebilir ekonomi yaratılması fikrini Türk hükümeti de 2008'den bu yana destekliyor. Hansın Doğan, Devlet Planlama Teşkilatı'nın (DPT) da 2008'den bu yana konuyla ilgili projeler için kaynak verdiğini söylüyor. Tüm bu gelişmeler 50 yıldır 166 ülkenin özel sektör kalkınma projelerinin yürütüldüğü merkezin New York'tan İstanbul'a taşınmasını gündeme getirmiş. Türk hükümeti hemen ücretsiz ofis ve eleman vereceğini belirtince geçen yıl martta sonuca ulaşılmış. Şimdi gelişmekte olan ülkelerdeki özel sektör kalkınma projeleri İstanbul'dan yürütülüyor. Türkiye'de ise 30 proje uygulanıyor.

KOBİ'lere KSS eğitimi
Hansın
Doğan, ofisin şu sıralarda üzerinde çalıştığı en önemli projenin Marmara Rotary Kulübü'yle yürüttükleri Sürdürülebilir Rekabetçi Türkiye İçin Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projesi olduğunu söylüyor. Projenin hedefi 81 ildeki KOBİ'lere iş dünyasında etkili ve gönüllü kişilerce kurumsal sosyal sorumluluk eğitimi vermek. Rotary Kulübü Proje Yöneticisi Semra Baysan, rotary kulüplerinin 81 ildeki ağını kullanarak KOBİ'lere sosyal sorumluluğu anlattıklarını söylüyor. "Şu anda 30 gönüllü eğitmen il il dolaşıyor. Hedef bu sayının 60'a çıkması ve üç yılda 4 bin KOBİ'ye ulaşmak" diyor.

BİZE ULAŞIN