Hırsız bankacılara ilk halk davası

Libor skandalında bankalara karşı ilk halk ayaklanması İtalya'dan geldi. Tüketici birlikleri mortgage kredilerinde 3 milyar euro zarara uğradıklarını iddia ediyor

Küresel ekonominin en önemli gündemi haline gelen Libor skandalı, birçok ülkenin ve profesyonel yöneticinin ardından halka da yayılmaya başladı. Artık tüketiciler de Libor konusunda şikâyette bulunuyor. Tüketici kredilerinden, sanayiye kadar birçok alanda borçlanma maliyetlerini belirleyen Libor faizi hakkında ilk halk ayaklanması dün İtalya'da yaşandı. Libor faizini belirleme skandalında İtalya'da tüketici birlikleri de devreye girdi.

ZARARIMIZ 3 MİLYAR EURO

Trani şehrinde müfettişler Euribor ve Libor manipülasyonu yapılıp yapılmadığı konusunda araştırma yapıyor. Adusbef ve Federconsumatori adlı tüketici gruplarının şikâyetleri üzerine başlatılan soruşturmada yer alan iddialar oldukça ilginç. Tüketici gruplarının hesaplarına göre İtalya'da Libor skandalı nedeniyle mortgage alanların zararı 3 milyar euro.

AYNI EKİP NOTÇULARI DA ARAŞTIRIYOR
İtalya'daki Libor soruşturmasını yapan ekip aynı zamanda not kararlarının ardından üç büyük kredi derecelendirme kuruluşunu da araştırıyor. Fitch Ratings, Moody's ve Standard & Poor's (S&P) aynı İtalyan müfettişler tarafından soruşturuluyor. Savcı Carlo Maria Capristo tüketici gruplarının kredi notu değerlendirmelerinin piyasalarda çalkantıya yol açtığı şikâyetinde bulunmuştu.

EURO FAİZİ DE MERCEK ALTINDA
Libor'dan sonra piyasalarda şimdi de Euribor'un manipüle edilmiş olabileceği tartışılıyor. Avrupa basınında yer alan haberlere göre Libor'la birlikte sermaye piyasalarının en önemli faiz araçlarından olan Euribor'da manipülasyona uğradı. Diğer yandan İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mervyn King'in, dünyanın önde gelen merkez bankası başkanlarıyla Libor sabitlemelerinde reform önerilerini görüşmek üzere bir toplantı düzenleyeceği açıklandı. King, başkanların 9 Eylül'de akşam yemeği için biraraya gelmelerini istedi.

DEUTSCHE BANK'IN EŞ CEO'SU ANSHU JAİN SORGUDA
Handesblatt Alman Bankacılık Otoritesi'ne dayandırdığı bilgiye göre Deutsche Bank'ın eş CEO'larından Anshu Jain'in de sorgulandığını yazdı. Bu nedenle de CEO Ackermann'ın kendisinin yerine Jain'in gelmesini engellediği belirtiliyor.

BİZE ULAŞIN