Posco'ya AB çelmesi

Güney Koreli demir-çelik devi Posco'nun Türkiye'de planladığı otomotiv sanayisine yönelik yatırımı AB engeline takıldı. Şirket, 1995'teki AB anlaşmasıyla teşvik alamayınca yatırımı erteledi

Türkiye'nin 1995'te AB ile yaptığı demir-çelik sektörünü kapsayan anlaşma bir yatırımı daha engelledi. Güney Kore'li demir-çelik devi Pohang Iron and Steel Company (Posco), bu anlaşma yüzünden Türkiye'ye yaptığı 350 milyon dolarlık yatırıma yenilerini ilave edemiyor. Türkiye'de Posco ile ortak olarak yatırım yapan Kibar Holding'in Başkan Yardımcısı Ali Kibar "Teşvikten yararlanamıyoruz çünkü 1995'te yapılan bir anlaşma var. AB'yle yapılan bu anlaşma kapsamında Türkiye'de yatırım yapamıyorlar. Süreç şu anda AB müzakerelerine bağlı. Zaman içinde değerlendireceğiz" dedi.

SLOVAKYA'YA GİTİLER
Türkiye'deki hedefleriyle ilgili 1995'teki anlaşmaya takılan Posco, dün Slovakya'da yatırım için kolları sıvadı. Firma, Türkiye'de planlanan yatırımın bir benzerini Slovakya'da gerçekleştirecek. Slovakya'daki yatırım elektrik motorları ve transformatör üzerine olacak.

TOPLAM YATIRIM HEDEFLERİ 4 MİLYAR DOLAR
Dünyanın üçüncü büyük çelik üreticisi Posco, Kibar Holding ve Daewoo International ortaklığıyla Kocaeli'nde yassı paslanmaz çelik soğuk haddeleme tesisi kurdu. 350 milyon dolarlık yatırım yapan firma, 4 milyar dolarlık da söz vermişti.

DOĞU AVRUPA'YA YÖNELDİ
Türkiye'de önemli yatırım planları olan ancak AB engeline takıldığı için gerçekleştiremeyen Posco, rotasını Doğu Avrupa'ya çevirdi. Şirket, aynı sektörden bir İtalyan firmasının Doğu Avrupa'daki azınlık hisselerini satın aldı.

BİZE ULAŞIN