Yerin 500 metre altında iftar

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, ilk iftarını 57 yıllık Yeni Çeltek Kömür Madeni'nin 500 metre derinliğindeki kömür ocağında maden işçileri ile yaptı.

Mehmet Nayır - Merzifon - Sabah.com.tr

Enerji ve Tabii kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Ramazan ayının ilk iftarını, yerin 500 metre altında, maden işçileriyle birlikte açtı yerin 500 metre altından okunan ezanla açtı.

Bakan Yıldız, iftarını dün Merzifon'a bağlı Yeni Çeltek Linyit işletmesi'nde açtı.

Beraberinde Bakan Yardımcısı Murat Mercan, Amasya Valisi Celil Öz, Türk-İş Başkanı Mustafa Kumlu, Maden-İş Nurettin Akçil ve TKİ Genel Müdürü Mustafa Aktaş ve milletvekilleri ile birlikte akşam saatlerinde İşletmeye gelen Bakan Yıldız, önce gerekli kıyafetleri giydi.

Maden işçileriyle aynı kıyafetleri, yani bir tulum ve üzerinde fener olan baret giyen Yıldız, beraberindeki heyetle birlikte maden ocağına, 8 kişilik asansörle indi.

7 ton yük taşıyabilen, iki bölümden oluşan asansöre, bir seferde ancak 8 kişi binebiliyordu.

Yerin tam olarak 480 metre altına, yaklaşık 4 dakikalık bir yolculukla inen Yıldız'ı aşağıda maden işçileri coşkulu şekilde karşıladı.

Maden işçileri tarafından yeraltında hazırlanan iftar sofrasına oturan Yıldız ve beraberindeki heyet, işçilerle birlikte "soğan, tavuk, karpuz, domates, biber, salatalık ve meyveden" oluşan menüyle iftarını açtı. İşçilerden özellikle "kuru soğan" isteyen ve bunu yoğurtla birlikte yiyen Yıldız, iftarlarını kendisiyle paylaştığı için işçilere teşekkür etti.

"SİZİN SEVABINIZ BİZDEN ÇOK"

Yemek masasında maden işçiliğinin zorluğunu bildiğini anlatan Yıldız, işçilere hitaben "Sizin işiniz çok zor. Burad aoruç tutuyorsunuz. Sizin sevabınız da bizden daha çok" dedi.

"KÖMÜR FAKİR FUKARAYA GİDİYOR"

Yeni Çeltik İşletmeleri'nde çıkarılan linyit kömürü, özellikle fakirlere dağıtılmakta kullanılıyor. Bu duruma dikkat çeken Bakan Yıldız, "Bu kömür, fakirlerin evlerinin ısıtılmasında kullanılıyor.
BİZE ULAŞIN