Alman CAB ile barkoda geldi

Patriot füzelerine barkod üreten Türk girişimci Serhat Kotak, Alman devi CAB ile Türkiye'de üretime hazırlanıyor. CAB, Ortadoğu dahil 30 ülkeyi İstanbul'a bağladı

Avrupa'daki büyümesini Türkiye'ye bağlayan firmalara Alman barkod ve etiket üreticisi CAB da eklendi. Dünyanın en büyük barkod üreticilerinden olan CAB, Türkiye'de yatırıma hazırlanıyor. Geçtiğimiz aylarda Türkiye pazarına SamKor ile giren CAB, ilk iş olarak Orta Asya, Ortadoğu ve Doğu Avrupa'yı kapsayan 30 ülkeyi İstanbul'dan yönetmeye karar verdi. Türk şirketi SamKor ile üretim için de masaya oturan Alman devi, önümüzdeki dönemde düğmeye basacak. CAB Global Pazarlama Direktörü Uwe Lüdemann, "Türkiye'ye geç kalmak istemiyoruz" dedi. Lüdemann, "Üretimimizin tamamı Almanya'da. İlk kez Almanya dışında bir üretim tesisi düşünüyoruz. Türkiye de en cazip ülke. Almanca bilen işgücü var" diye konuştu.

ABD İLE TANIŞTIRDI

BMW, Nokia, Siemens gibi firmalarla çalışan Alman devini Türkiye'ye getiren SamKor ile CAB, arasındaki işbirliği 1990'lara dayanıyor. Boston'da kurduğu ILS şirketi ile dünya devlerine ürün satan ILS'nin patronu Kotak, ILS'yi kıtayla tanıştırarak birlikte üretim yaptı. Yıllık 12 milyon dolarlık ciroya ulaşan ILS'nin müşterileri arasında ise ABD'li savunma sanayisinin büyüklüğü dikkat çekiyor. F-16 uçaklarından Patriot füzelerine kadar birçok teknolojik üründe imzası bulunan ILS, BAE Systems, Textron, Raytheon gibi firmalara ürün sağladı.

TÜRKÇE MÖNÜ KULLANIYOR
İlk kez yazıcılarında Türkçe mönüyü kullanan CAB, LCD ekranlı ürünleriyle de dikkat çekiyor. "Biz uçak ve füzelerin adeta kimliklerini geliştirdik" diyen Serhat Kotak, "2 yıl önce ABD'deki fabrikamızı devrettik. Türkiye'de üretimi düşünürken CAB 'Türkiye'de de birlikte çalışalım' teklifini sundu ve kolları sıvadık" dedi. Kotak'ın duayen politikacı babası İsmet Kotak, KKTC'nin kuruluşuna imza attı, ilk İskan Bakanı oldu.

BİZE ULAŞIN