İstanbullu Mısır'da 'Rich man’

İstanbul'dan gelen herkese "Rich man-Zengin adam" gözüyle bakan Mısırlılar, ülkenin yeniden imarında ve ekonomik kalkınmasında rol alacak Türk yatırımcıyı bekliyor

Mısır'da devrimin ardından özellikle ekonomik açıdan yeni bir dönem başlıyor. Küresel ticarete adapte olamaya hazırlanan, alt ve üst yapısını tamamen yenilemek isteyen, liberal politikalara açık yeni Mısır'da Türk işadamları için sayısız fırsat var. Ancak ticari başarı için öncelikle Mısır'ın yeni sosyo-ekonomik yapısını iyi tahlil etmek gerekiyor. Türkiye'yi nasıl gördüklerinden, ekonominin ve asayişin dibe vurduğu bir ülkede nelere dikkat etmek gerektiğine kadar birçok unsuru bilmek gerekiyor.

'ZENGİN ADAM'A DİKKAT
Mısır'da "İstanbul'dan geliyorum" cümlesi adeta bir ayrıcalığa dönüşmüş. Bunun birçok nedeni olsa da, en önemlisi son dönemde Ortadoğu ve Afrika ülkelerinde popüler olan Türk dizileri. Dizilerdeki İstanbul görüntüleri Mısır halkını öylesine derinden etkilemiş ki, İstanbul ile zenginlik eş anlamlı hale gelmiş. Ancak bu durumun avantajları kadar dezavantajları da söz konusu. Örneğin Uluslararası Kahire Havalimanı'nın güvenlik görevlileri Türk pasaportunu görür görmez "İstanbul'da mı yaşıyorsunuz" diye soruyor. "Evet" cevabının ardından "Oh, rich man" (Zengin adam) diyerek önce yüzünüze gülüyor, ardından da alenen para talep ediyor. Uçağa binene kadar her güvenlik kontrolünde bu uygulama ile karşılaşıyorsunuz. Ekonomisi dibe vurmuş, milli geliri 2 bin 200 dolar seviyesinde olan, 40 milyon kişinin yoksulluk sınırının altında yaşadığı bu ülkede taleplere yanıt vermek imkânsız.

DÖNÜŞÜM BAŞLIYOR

Müslüman Kardeşler'in Hürriyet ve Adalet Partisi yetkilileri Mısır'daki görüşmelerimizde sıkça kentsel dönüşümden bahsetti. Zaten Kahire'de geçireceğiniz birkaç gün bunun ne kadar gerekli olduğunu gösteriyor. Bunun dışında yeni yönetimin bir yıl içinde hayata geçirmeyi planladığı projeleri Hürriyet ve Adalet Partisi Ticaret Sekretaryası Sorumlusu Ahmed Galal Eldin anlattı. Eldin, kısa vadede hayata geçirilmek üzere önemli stratejilerin belirlendiğini söyledi.

ACİL YATIRIM BEKLEYEN 5 ALAN
Güvenlik: Başta Kahire'nin turistik bölgeleri olmak üzere birçok noktada ciddi güvenlik zafiyeti var. Mısır'da polis teşkilatı da sil baştan yenilenecek.
Trafik: Kahire, Pakistan Karaçi'den sonra dünya üzerindeki en karmaşık ve en yoğun trafiğe sahip. Trafiğin çözümü için çok sayıda tünel, üst geçit ve otoban yatırımı planlanıyor.
Fırıncılık: Ülkedeki fırınlar orduya ait. Ekmek bulma konusunda ciddi sıkıntı yaşandığı için çözüm üretilmeye çalışılıyor. Ülkede fırın açmak serbest bırakılacak.
Enerji: Rafinerisi olmayan Mısır, zengin petrol kaynaklarına sahip değil. Mısır'dan Türkiye'ye ham petrol geliyor ve işlenmiş olarak geri satılıyor.
Temizlik: Çözüm bekleyen konulardan biri çöp yığınları. Son dönemdeki olaylar ülkede zaten var olan çöp sorununu daha üst seviyeye taşımış durumda.


BİZE ULAŞIN