Girişimcilere öneriler

Stratejik İletişim ve Kariyer Danışmanı Duygu Eren bu hafta sizlerden gelen soruları yanıtlıyor.

Benim gerçekleştirmek istediğim bir hayalim var ancak sermaye sıkıntısı yasamaktayım. Girişimcilere, destek veren kurum ve yatırımcılar olduğunu duydum. Onlara nasıl ulaşabilirim? (İstanbul T.S)

Girişimcilere destek veren yerler var. Örneğin, Etohum ise teknoloji sektörüne adım atmak isteyen girişimciler için değerli bir fırsat. Şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiriyorlar. Melek Yatırımcılar Derneği, girişimcileri ortaklık kültürüyle tanıştırıyor ve girişimcileri yerli ve yabancı finansman kaynaklarına ulaştırıyorlar. Kosgeb'in ise "Girişimcilik Destek Programı" adı altında geri ödemeli ve geri ödemesiz olarak sundukları programlar var. Bunlara ek olarak uluslararası bir sivil toplum kuruluşu olan Endeavor da Finans bulma, networking ve mentorluk gibi hizmetler vermekte. Bunların hepsine kolayca ulaşabilirsiniz.

Girişimcilik öğrenilebilir mi? Girişimci olmak için yararlanabileceğim kurslar ve ya eğitim programları mevcut mu? (Manisa K.M)

Girişimcinin fikri ve girişimcilik geliştirilebilir bir şey. Fikirden sonra nasıl harekete edileceği ve nerden başlayacağını bilmek çok önemli. Öncelikli olarak iş planının nasıl oluşturulacağını öğrenebilirsiniz. Kosgeb bu tarz kurslar vermekte. Aynı şekilde TOBB'un birçok ilde bu şekilde girişimciye katkı sağlayacak kursları ve eğitimleri bulunmakta. Kagider'in kadın girişimci geliştirme programları mevcut. Bu programlardan size yakın ve uygun olanları seçebilirsiniz.

Antep'te bir dükkanım var, işimi seviyorum ama nakit akışını iyi yönetemediğim için sürekli borçlanıyorum. Bu aşamada ne yapmalıyım? (Antep A.K)

Nakit akışınızın iyi yönetememenizin sebepleri bu noktada önem taşıyor. Eğer bunlar kişisel giderleriniz yüzündense ilk olarak onları kesmekle başlayabilirsiniz. İşinizi döndürmeniz için önceliklerinizi belirleyin: bunlar dükkan giderleri, çalışan giderleri, ödenecek vergiler, varsa kredi geri ödemeleri, muhasebe masrafları vb. Bunlar dışında, ürünlerinizi satın aldığınız yerlerle konuşup vadeleri arttırmalarını isteyebilirsiniz. Vergi kolaylıkları sizin için avantaj sağlayacaktır. Ayrıca borcunuzu başka borçla kapatmamanız mantıklı olacaktır.

Girişimci olmak istiyorum ancak başarısızlık korkusu benim başlamamı engelliyor, ne yapmalıyım? (İzmir C.Y)

Korkular üstüne giderek çözülür ancak korkunuzun kaynağını bulmanız önemli. Eğer korkunuzun sebebi kendinize veya iş fikrinize güvensizliğinizse onlarla ilgili önlemler almanız gerekmektedir. Kendinizi ve altyapınızı en iyi hale getirin. İş fikrinize odaklanın. Size yardımcı olacağını düşündüğünüz kişilerden fikirler alın. Küçük ve sağlam adımlarla işinize başlayın. Başardıkça ilerleyin, bu sayede korkularınızdan da kurtulacaksınız.

Duygu Eren

Stratejik İletişim ve Kariyer Danışmanı

Yazarla iletişim için:
duygu@dpdanismanlik.com

BİZE ULAŞIN