Kapasite kullanım oranında düşüş

İmalat sanayi genelinde kapasite kullanım oranı, temmuz ayında geçen yılın aynı ayına göre 0,6 puan azalarak, yüzde 74,8 seviyesinde gerçekleşti.

  • Ekonomi
  • Çarşamba 25.07.2012 15:08
Merkez Bankası tarafından düzenlenen ve temmuz ayında imalat sanayinde faaliyet gösteren 2 bin 590 işyerinin katılımıyla gerçekleştirilen imalat sanayinde kapasite kullanım oranı sonuçları açıklandı.

Buna göre, geçen yılın temmuz ayında yüzde 75,4 olan kapasite kullanım oranı, 2012 Temmuz ayında yüzde 74,8 olarak belirlendi. Kapasite kullanım oranı bir önceki aya göre 0,2 puan arttı.

İmalat sanayi genelinde mevsimsel etkilerden arındırılmış kapasite kullanım oranı bir önceki aya göre değişmeyerek 73,0 seviyesinde gerçekleşti.

İmalat Sanayi Kapasite Kullanım Oranı çalışması, imalat sanayi sektöründe faaliyet gösteren iş yerlerinin anket döneminde mevcut fiziki kapasitelerine göre fiilen gerçekleşen kapasite kullanımlarının belirlenmesi amacıyla yapılıyor.

İmalat sanayi kapasite kullanım oranlarında, bu yılın temmuz ayında geçen yılın aynı ayına göre, dayanıksız tüketim malları, ara mallarında ve tüketim mallarında artış, dayanıklı tüketim mallarında ve yatırım mallarında düşüş yaşanırken, gıda ve içeceklerde değişim olmadı.

Merkez Bankası tarafından 2012 Temmuz ayına ilişkin yayımlanan ''İmalat Sanayi Kapasite Kullanım Oranı'' verilerine göre, geçen yılın temmuz ayına kıyasla dayanıksız tüketim mallarında kapasite kullanımı 0,8 puanlık artışla yüzde 73,3, tüketim mallarında 0,4 puanlık artışla 73,5 ve ara mallarında 0,7 puanlık artışla 77,1 oldu.

Kapasite kullanımı dayanıklı tüketim mallarında 2,0 puanlık azalışla 74,1 ve yatırım mallarında 3,9 puanlık azalışla 72,4 ve seviyesinde gerçekleşti.

Gıda ve içeceklerde herhangi bir değişim yaşanmayarak 73,00 seviyesinde gerçekleşti.

-Sektörlere göre kapasite kullanım oranları-

İkili sektörlere göre, en yüksek kapasite kullanım oranı, yüzde 81,1 ile makine ve ekipmanların kurulumu ve onarımı sektöründe gerçekleşti. Bunu, yüzde 80,3 ile kok kömürü ve rafine edilmiş petrol ürünleri imalatı sektörü izledi.

Kapasite kullanım oranı en düşük alanların başında ise yüzde 55,8 ile diğer imalatlar sektörü geldi.
BİZE ULAŞIN