Suriye ile sınır kapandı

Gümrük Bakanı Yazıcı, Suriye'de iç karışıklığın sınır kapılarını kullanılamaz hale getirdiği gerekçesiyle Cilvegözü, Öncüpınar ve Karkamış kapılarını dün kapattıklarını açıkladı

Suriye'de şiddeti her geçen gün artan iç savaş nedeniyle sınır kapılarının kullanılamaz hale gelmesi üzerine Cilvegözü, Öncüpınar ve Karkamış sınır kapıları dünden itibaren kapatıldı. Yürürlüğe giren genelgeyle, Suriye ve üçüncü ülke plakalı araçlara geçiş yasaklandı. Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, sınırdan Suriye ile üçüncü ülke vatandaşlarının geçişinin devam edeceğini açıkladı. Yazıcı, bunun bir ambargo olmadığını, sınır kapılarının kullanılamaz hale gelmesi nedeniyle alınan 'geçici bir önlem' olduğunu söyledi. Yazıcı "Karşı tarafta ne memur ne de ekipman kaldı. İzin versek bile araçlar nasıl geçecek" diye konuştu. Bakan Yazıcı, vatandaşların yoğun olarak kullandıkları Yayladağ ve Akçakale kapılarından geçişin ise devam edeceğini dile getirdi.

KAÇAĞA GEÇİT YOK

Yazıcı, akaryakıt kaçakçılığı yapan bayilerin tamamen kapatılması için çalışmanın EPDK tarafından hazırlandığını da anlattı. Daha önceki açıklamalarında akaryakıt kaçakçılığındaki cezaların caydırıcı olmamasından yakınan Yazıcı, "Geçenlerde Enerji Bakanlığı'nda sunum oldu. Konuyu EPDK'ya götürecekler" dedi. Yazıcı, nasıl bir cezalandırma düşündükleri ile ilgili olarak "Akaryakıt antrepolarında işleticinin mevzuata aykırı bir fiili tespit edilirse orayı mühürler, kapatır ve ilgili kişilere dava açarız" diye konuştu.

Bürokratın ifade vermesi beni üzdü
Yazıcı, Büyükçekmece Cumhuriyet Savcılığı'nın aralarında hâkim, savcı ve Gümrük Müsteşarlığı bürokratlarının da olduğu naylon fatura ve hayali ihracat soruşturmasıyla ilgili de şunları söyledi: "Adı geçen şirketin yetkilileri teknik takip sırasında 'Sorun çözülecek, ben yukarıyla konuştum' deyince bizim arkadaşların da ifadeye çağrılmasına üzüldüm. Eğer kaçakçılığa yardım ettiğini öğrenirsem memurluktan atamam ama görevinden alırım."

BİZE ULAŞIN