158 milyar dolarla işsizliğin yarısı biter

  • Ekonomi
  • Perşembe 26.07.2012
İş imkânı yaratmanın maliyeti, bölgeden bölgeye ve sektörden sektöre farklılık gösteriyor. Bu durumda da patronların 158 milyar dolarlık zulasının ülkeye dönüp tarım sektörüne yatırılması durumunda sağlayacağı istihdam, işsizlik rakamının yarısından fazlasına denk geliyor.
Tarım: Bir kişiye iş yaratmanın maliyeti ortalama 190 bin lira. Zuladaki para bu sektöre yatırılırsa 1.4 milyon kişiye istihdam sağlanır. Bu rakam da bugün toplam işsizlerin yarısından fazlasının iş bulması anlamına geliyor.
İmalat sanayi: Bu alanda kişi başı iş imkânı yaratmak 215 bin lira. Zuladaki parayla toplam 1.3 milyon hane iş sahibi olabilir. Piyasa değeri 5.7 milyar liraya ulaşan dünya markası Arçelik benzeri 50 tesis üretim gerçekleştirebilir.
Enerji: Yatırımın istihdama oranı bakımından en pahalı sektör enerji. Bu alanda çalışacak bir eleman için 2.6 milyon lira gerekiyor. 158 milyar dolarla 106 bin kişi işle tanışabilir. Örneğin, 9.7 milyar liralık piyasa değeriyle Türkiye'nin en büyük firması olan Tüpraş benzeri 29 tesis üretime geçebilir.
Çimento ve seramik: Çimento sektöründe iş yaratmanın faturası kişi başına 236 bin liraya varıyor. Vergi cennetindeki parayla 1.2 milyon kişi işe yerleştirilebilir. Bir kişiye 252 bin liraya iş fırsatının doğduğu seramikte ise bu rakam 1.1 milyon kişiye ulaşıyor. Ayrıca bu parayla 1 milyar liralık piyasa değerine sahip Çimsa benzeri 285 tesis kurulabiliyor.
Otomotiv: İhracatın ve büyümenin motoru konumundaki otomotiv sektöründe bir kişiye iş yaratmanın maliyeti 334 bin lira. Zuladaki parayla bu alanda 800 binden fazla kişi işe kavuşabilir. Sektörün öncüsü olan 3.9 milyar liralık piyasa değerine sahip Tofaş benzeri 73 tesis araç üretebilir.
Kimya ve demir-çelik: Sanayinin parlayan yıldızı kimya ve demir-çelik sektörlerinde ise iş yaratmanın faturası sırasıyla 570 ve 755 bin lira. 158 milyar dolarlık parayla kimyada 500 bin, demirçelikte ise 370 bin kişi işle tanışabilir. 7 bin çalışanı ve 7 milyar liralık piyasa değerine sahip Erdemir'in benzeri 43 fabrikanın bacası tütebilir.
BİZE ULAŞIN