FT 'eski ajan'la İMKB'yi vurdurtuyor

Ortadoğu uzmanı, eski öğretmen, gazeteci, finansçı David Edgerly, Türkiye hakkında manipülatif haberler yapan FT'de boy gösterdi. Borsacılar karanlık geçmişinden dolayı Edgerly'i 'ajan' olarak tanımlıyor

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB), haziran ve temmuzda gösterdiği performansla dünyada yatırımcısına en çok kazandıran borsalar arasına girerken, daha önce Türkiye'yle ilgili manipülatif haberler yapan ünlü İngiliz ekonomi gazetesi Financial Times (FT) aldatıcı bir makaleye yer verdi. Gazetenin blogunda yayımlanan yazıda "İMKB 250 milyar dolarlık kapitalizasyonu ve 1 milyar doları aşkın günlük yükselen piyasa standartlarına göre büyük bir borsa. Ancak rakamlar İMKB'yi dul ve yetimler için aldatıcı bir yere dönüştüren birkaç özelliğini maskeliyor" ifadeleriyle alaycı bir üslup kullanıldı. Makalenin çarpık rakamları kadar yazarın kimliği de dikkat çekici. Enteresan kariyeri nedeniyle bir dönem İMKB'deki borsacılar arasında 'ajan' olarak nitelenen David Edgerly, yazıya imza atan isimdi.

60'larda doğu'yu gezdi

Ortadoğu tarihi uzmanı olan ve Türkçe bilen Edgerly, 1960'larda Amerikan devletinin görevlendirmesiyle Bayburt ve Zonguldak'ta öğretmenlik yaptı. Edgerly, o dönem Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Kuzey Irak'a sık sık seyahatler gerçekleştirdi. Bu görevinin ardından ABD'ye dönüp MBA yaptı. Bir anda önemli finans kuruluşlarında kilit görevlere atandı. 1994'te yeniden Türkiye'ye geldi. Alliance Capital'in ülke müdürü oldu. Kendisini koyu bir Atatürkçü olarak tanıtan Edgerly, 28 Şubat döneminde Rotary kulüpleri gibi derneklerin toplantılarına katılıp konuşmalar yaptı.

Garanti'de çalıştı
Türkiye'de bir dönem de Garanti Yatırım'da İcra Kurulu üyeliği yapan David Edgerly'nin Türkiye'de gerçekleştirdiği herhangi bir şirket evliliği ya da önemli bir halka arza ait bilinen bir başarısı yok.

Bunu yazanda akıl-insaf yok
FT blogunda David Edgerly imzasıyla çıkan yazı ile ilgili olarak SABAH'ın sorularını yanıtlayan İMKB Başkanı İbrahim Turhan, "İstanbul borsasında inişler-çıkışlar oluyor ama performansa bakınca G-7 ülkeleri ve diğer gelişen ülke performanslarından çok daha iyi olduğunu görüyoruz. Bunu yazanların akıl-insaf ve izanı yok" dedi. Bunun bir blog yazısı olduğunu ancak Türk basınına Financial Times'ın analizi gibi yansıdığını belirten Turhan, "David Edgerly bir blog yazarı. 2010'da kriz başlamadan yedi ay önce 'Türkiye yabancı yatırımcı için çok iyi bir destinasyon. Para akacak' yorumları yapıyordu. Şu anki yorumları da en az o günkü kadar ciddi!" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN